Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 23.08.2020 i noc 23/24.08.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  23.08.2020, godz. 08:00 CEST do 24.08.2020, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.08.2020 i noc 23/24.08.2020

Za chłodnym frontem atmosferycznym związanym z ośrodkiem niżowym w rejonie Lofotów zacznie z zachodu do Polski napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Oddalający się front atmosferyczny, ze względu na wytworzenie się zafalowania w ciągu dnia zaznaczy się jeszcze w południowej i południowo-wschodniej części kraju. W środkowej troposferze będzie się alej utrzymywał pionowy gradient temperatury osiągający nieco powyżej 6°C/km, co w połączeniu ze sporą ilością wilgoci i wygrzaniem przyziemnej warstwy troposfery na skutek promieniowania słonecznego będzie skutkowało w ciągu dnia wzrostem wartości energii CAPE do 200-500 J/kg na przeważającym obszarze kraju. Nieco silniejszy wiatr w środkowej troposferze będzie skutkował podwyższonymi wartościami pionowego ścinania wiatru.

OMÓWIENIE:

… Południe i południowy wschód …
Rano, przed południem i wczesnym popołudniem spodziewamy się na tym obszarze kraju zachmurzenia dużego i opadów deszczu, jednak (w szczególności na terenach górskich i podgórskich) nie wykluczamy rozwoju lokalnych burz. Komórki będą na ogół wbudowane w chmury warstwowe. Ponieważ energia CAPE będzie niewielka (z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich), burze powinny być słabe, jednak dzięki wymuszaniu wznoszenia miejscami mogą utrzymywać się dłużej. W Bieszczadach, gdzie CAPE może osiągnąć 500-1000 J/kg, zjawiska mogą być silniejsze, zwłaszcza wczesnym popołudniem. Głównym zagrożeniem w czasie burz będą bardzo silne opady deszczu mogące gdzieniegdzie doprowadzić do większych podtopień (PW do ok. 40 mm). Ze względu na dość szybkie wyparcie strefy z aktywnością burzową poza granice Polski nie wydajemy 1. stopnia zagrożenia. Późnym popołudniem aktywność burzowa w tej części kraju ustanie.

… Wybrzeże …
W warunkach z większym pionowym gradientem temperatury w środkowej troposferze i wygrzaną powierzchnią Bałtyku rozwinie się konwekcja związana z efektem jeziora. Sporo komórek mogących przynosić silne opady deszczu i burze prognozowanych jest pod wieczór i w nocy, zwłaszcza na wschód od Darłowa. Nie wyklucza się 1-2 trąb wodnych. Jeśli komórki burzowe będą tworzyć układy wielokomórkowe w postaci pasm dobudowujących się od tyłu, w miejscowościach nadmorskich mogą wystąpić duże sumy opadowe powodujące podtopienia, ale ryzyko takiego scenariusza jest niewielkie.

… Pozostała część kraju objęta możliwością wystąpienia burz …
Wczesnym popołudniem pod wpływem energii CAPE do ok. 500 J/kg rozwiną się rozproszone komórki konwekcyjne dające miejscami wyładowania atmosferyczne. Ze względu na pionowe ścinanie wiatru DLS do ok. 15-20 m/s, nie wyklucza się rozwoju kilku niewielkich i słabych superkomórek. Burze w zdecydowanej większości nie powinny przynosić groźnych zjawisk towarzyszących. Podczas ich przechodzenia mogą występować silniejsze opady deszczu i wiatr w porywach do ok. 70 km/h, a w superkomórkach drobny grad. Pod wieczór burze zanikną. Na ten obszar (z wyjątkiem Mazur) wydajemy jedynie 15% możliwości wystąpienia burz, ponieważ większość komórek, które tu się rozwiną, nie przyniesie wyładowań atmosferycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz