Prognoza konwekcyjna 20.06.2021 i noc 20/21.06.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.06.2021 godz. 10:00 CEST do 21.06.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu możliwości ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka silnych porywów wiatru i opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Niedziela w dalszym ciągu ze słońcem i wysokimi temperaturami.  Nasz kraj znajdować się będzie w obszarze obniżonego ciśnienia z masą zwrotnikową. Z uwagi na bliskość zatoki niżowej na północnym zachodzie spodziewane są przelotne opady deszczu oraz burze, które miejscami mogą być gwałtowne. Również wschód oraz południe będzie narażone na komórki burzowe, jednak nie powinny stwarzać dużego zagrożenia.  Reszta kraju zapowiada się spokojnie.

Omówienie:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna 20.06.2021 i noc 20/21.06.2021

W niedzielę nad Polską północno-zachodnią pojawi się umiarkowanie duża chwiejność atmosfery (w wielu miejscach na tym obszarze SBCAPE przekroczy 1000 – 1500 J/kg) oraz bardzo duża wodność troposfery (powyżej 40-45 mm), która będzie nasuwać się do zachodniej części kraju wraz z biegiem dnia. Wieczorem pojawią się podwyższone warunki kinematyczne (ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km powyżej 10 – 15 m/s). Do tego prognozowana jest na ogół korzystna wilgoć w dolnej i środkowej troposferze oraz relatywnie niski poziom kondensacji (LCL) przez niektóre modele. Pewne ryzyko ograniczające rozwój zjawisk burzowych może stanowić natomiast warstwa hamująca CIN (prognozowana miejscami powyżej -50/-100 J/kg)

Konwekcja rozwinie się w strefach lokalnych zbieżności wiatru i będzie sprzyjać formowaniu się wysoko rozbudowanych w pionie chmur Cb. Faworyzowanym trybem konwekcji będą pojedyncze komórki w postaci burz pulsacyjnych, które mogą również połączyć się w nieco bardziej zorganizowany system burzy wielokomórkowej w godzinach późno-popołudniowych i wieczornych. Największym zagrożeniem ze strony burz będą przede wszystkim ulewne opady deszczu (o natężeniu 30-40 mm/h), które mogą powodować zalania i podtopienia, a także punktowo silne porywy wiatru (zjawiska typu downburst – szczególnie jeżeli pojawią się niedosyty wilgoci w troposferze) oraz opady gradu o średnicy do 2 – 2,5 cm. 

…Obszar objęty możliwością burz…

W pozostałej części kraju również pojawi się duża ilość energii dostępnej drogą konwekcji (SBCAPE 200-2000 J/kg) głównie w zachodniej i wschodniej części kraju, jednak nie wszystkie warunki będą korzystne. Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz dotyczy wschodniej części kraju, gdzie dodatkowo pojawi się nieco większa wilgotność w troposferze oraz niski poziom kondensacji. Warunki kinematyczne będą słabe, co sprzyjać będzie rozwojowi burz praktycznie stacjonarnych. Podobna sytuacja dotyczy południa Polski i obszarów górskich ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Tatr. Tutaj rozwojowi burz może sprzyjać dodatkowo orografia terenu.

Istnieją również niewielkie szanse na rozwój pojedynczych komórek burzowych w zachodniej części kraju, jednak prawdopodobieństwo rozwoju burz w tym regionie pozostaje niskie ze względu na wysoki poziom kondensacji (LCL), tak jak to miało miejsce w sobotę. Pojedyncze burze będą mogły występować w godzinach nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz