PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.07.2021, godz. 08:00 CEST do 29.07.2021, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. lubelskiego, świętokrzyskiego, częściowo mazowieckiego i podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru, dużego gradu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa, południowego wschodu, centrum, wschodu i północnego wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i dużego gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Wyspami Brytyjskimi znajduje się rozległy niż, który wpływa na pogodę w znacznej części Europy, w tym również w rejonie Polski. Niż ten stopniowo będzie przesuwał się na północny wschód, w stronę Półwyspu Skandynawskiego. Do naszego kraju z południa nadal będzie napływało gorące i zasobne w wilgoć powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jednak w ciągu najbliższej doby od zachodu zacznie je wypierać chłodniejsze powietrze polarne morskie. W środkowej troposferze nad Polską wzrośnie prędkość południowo-zachodniego wiatru, co przełoży się na nieco wyższe względem poprzedniej doby wartości wskaźników kinematycznych.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …
W tej części kraju energia CAPE osiągnie 800-2500 J/kg. Największe wartości CAPE spodziewane są na późne popołudnie w południowo-wschodniej i południowej części kraju. Po południu nieznacznie wzrosną też wskaźniki kinematyczne – DLS do ok. 12-17 m/s, MLS do 15 m/s, SRH 0-3 km do 150-200 m2/s2. Oprócz tego, prognozowana jest dość duża wodność troposfery (PW do 40-45 mm). Inicjacja konwekcji może zostać opóźniona przez nieduże wartości CIN (do ok. -80 J/kg), jednak gdy warstwa hamująca zostanie już przełamana, rozwój burz może przebiegać dość gwałtownie. Model GFS widzi silny mechanizm wspomagający rozwój konwekcji – lokalne maksimum wirowości na południowym wschodzie Polski oraz strefy zbieżności wiatru.
W takich warunkach prognozujemy powstanie rozproszonych, ale dość silnych komórek burzowych, z których część szybko przekształci się w superkomórki. Komórki z upływem czasu będą się łączyć w układy wielokomórkowe. Pod wieczór i w pierwszej części nocy na wschodzie Polski może powstać duży układ wielokomórkowy. Głównym zagrożeniem podczas burz będą bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia (do 40-60 mm z jednego układu burzowego), silne porywy wiatru (o prędkości do ok. 90 km/h, a w kilku przypadkach więcej) oraz duży grad, do 3-5 cm w średnicy. Z powodu dość niskiego poziomu kondensacji LCL nie można wykluczyć rozwinięcia się 1-2 trąb powietrznych. Największe ryzyko wystąpienia silnych burz prognozujemy m.in. w woj. świętokrzyskim, lubelskim i częściowo w podkarpackim oraz mazowieckim, gdzie zostaje wydany stopień 2. zagrożenia. W pozostałej części kraju objętej stopniem 1. zagrożenia ryzyko wystąpienia silnych zjawisk będzie mniejsze. Burze, zwłaszcza we wschodniej części kraju, mogą trwać do późnych godzin nocnych, a nawet do godzin porannych.
… obszar objęty możliwością burz …
W tej części kraju prognozujemy znaczne mniejsze wartości energii CAPE (do 200-800 J/kg). Na zachodzie i północnym zachodzie Polski pojawią się jednak znacząco podwyższone wartości pionowego ścinania wiatru DLS – do ok. 25 m/s. W ciągu dnia rozwiną się komórki konwekcyjne, jednak tylko kilka z nich będzie mogło wygenerować zjawiska o większej intensywności. Nie wykluczamy rozwoju 2-3 superkomórek, które mogą przynieść opady gradu o średnicy do 2-3 cm. W kilku przypadkach mogą pojawić się również bardziej długotrwałe opady deszczu powodujące niewielkie podtopienia oraz silny wiatr, w porywach do ok. 70-80 km/h. Silniejsze zjawiska powinny być jednak bardzo rozproszone i z tego względu stopień 1. zagrożenia nie został tu wydany.