Piątek z większą ilością przelotnych opadów, miejscami w formie ulew i lokalnych burz z gradem

Źródło: wxcharts.com – prognozowane wzrosty temperatury z orientacyjnymi obszarami występowania przelotnych opadów oraz lokalnych burz (model ECMWF)

Obszar naszego kraju znajduje się w rozległym polu obniżonego ciśnienia atmosferycznego związanym z zatoką niżową, która zdominowała przeważające tereny środkowej i południowej części kontynentu europejskiego. W trakcie dzisiejszego popołudnia lokalne burze z przelotnymi, miejscami ulewnymi opadami deszczu doprowadzającymi do podtopień rozwinęły się punktowo w rejonach południowo – wschodnich, a także na samych krańcach południowych i południowo – zachodnich. Boże Ciało przynosi również kolejny bardzo ciepły i gorący dzień, ze wzrostami najwyższej temperatury maksymalnej powietrza w województwach zachodnich, przeważnie północnych, środkowych oraz wschodnich do 27°C – 29°C, lokalnie ponownie zbliżającymi się w okolice 30°C.

Źródło: meteo.pl – spodziewane komórki opadowo-burzowe na piątkowe popołudnie (model UMPL 4 km Uniwersytetu Warszawskiego)

Piątek na wyraźnie większym obszarze Polski przyniesie wzrost zawartości wilgoci w ciepłym strumieniu polarno-morskiej masy powietrza. Przełoży się to na zauważalnie silniejszy rozwój chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus, przy czym największego potencjału do inicjacji mocniej uwodnionych i aktywniejszych elektrycznie burz, organizujących się zarówno w pojedyncze komórki, jak i słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe, należy oczekiwać wzdłuż województw południowych. Lokalne, przelotne opady, miejscami charakteryzujące się intensywnym natężeniem w połączeniu z pojedynczymi formacjami burzowymi będą też pojawiać się na wschodzie, w centrum czy wzdłuż pasa północnego. Zaznaczamy jednak, że poza regionami południowymi, gdzie ilość oraz aktywność burz będą największe, w większości powstające zjawiska konwekcyjne objawią się punktową, krótkotrwałą i niezbyt liczną formą. Najcieplejsza aura w dalszym ciągu będzie odczuwalna na zachodzie, w głębi województw północnych, a także na północnym – wschodzie i wschodzie. gdzie spodziewane są wzrosty temperatury maksymalnej powietrza do 26°C – 29°C, choć lokalnie ponownie nie można wykluczyć przekroczenia granicy 29°C.

Źródło: mapy.meteo.pl – spodziewane najaktywniejsze burze z ulewami, opadami gradu oraz punktowo silniejszymi porywami wiatru wzdłuż regionów południowych na piątkowe popołudnie (model UMPL 4 km)

Na naszej stronie internetowej jest już dostępna najnowsza prognoza siły i aktywności zjawisk burzowych na jutrzejszy dzień, w której na sporym obszarze kraju została uwzględniona możliwość pojawiania się lokalnych burz z intensywnymi opadami deszczu, silniejszymi porywami wiatru oraz gradem. Rejony południowe, z uwagi na najsilniejszy potencjał do inicjacji wydajnych opadowo ośrodków burzowych z ulewnym / nawalnym deszczem skutkującym, przy niewielkiej prędkości przemieszczania oraz wręcz stacjonarnej formie, lokalnymi podtopieniami i zalaniami, zostały uwzględnione w pierwszym stopniu zagrożenia. Szczegóły prognozy znajdziecie Państwo na: https://lowcyburz.pl/2023/06/08/prognoza-konwekcyjna-dla-polski-na-dzien-09-06-2023-i-noc-09-10-06-2023/

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.