Niż górny nad Polską – opady deszczu i lokalne burze na przemian z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami

Źródło: sat24.com – bieżący stan zachmurzenia na obszarze Polski (godz. 12:40 CEST)

Wzrost wilgotności powietrza i ochłodzenie – w ciągu ostatniej doby znad regionów wschodnich dalej na zachód, do głębi Polski postępowały istotne zmiany w przebiegu warunków atmosferycznych. Duże zachmurzenie oraz przelotne opady deszczu związane z górnym układem niskiego ciśnienia w trakcie dzisiejszego dnia zaznaczają swoją obecność już na wyraźnie większym obszarze Polski, ponadto miejscami połączone są z lokalnymi, pojedynczymi komórkami burzowymi rozwijającymi się w środowisku nieznacznie nasilonej niestabilności powietrza na samych krańcach południowo – zachodnich (pogranicze polsko-czeskie). W ciągu najbliższej nocy i podczas jutrzejszego poranka inicjacja mocniej uwodnionych, punktowych burz prognozowana jest również na południowym – wschodzie, gdzie lokalnie mogą pojawić się nadmierne sumy opadowe skutkujące podtopieniami.

Źródło: mapy.meteo.pl – prognozowane rozproszone opady w formie przelotnej, w tym lokalne burze na środowe popołudnie (model UMPL 4 km)

W drugiej części bieżącego tygodnia pogoda w wielu regionach naszego kraju w dalszym ciągu będzie kształtowana przez niewielki niż górny, któremu towarzyszy strefa podwyższonej zawartości wilgoci w co najwyżej umiarkowanie ciepłym strumieniu polarno-morskiej masy powietrza. Coraz głębszy zasięg wilgotnego powietrza wiąże się ze słabnięciem wielodniowych układów podwyższonego ciśnienia znad północnych rejonów kontynentu europejskiego i wygląda na to, że opady oraz rozproszone burze będą nam towarzyszyć do weekendu włącznie. Jak wskazują najnowsze prognozy numeryczne z dzisiejszego poranka, środa najwięcej rozproszonych opadów konwekcyjnych w formie przelotnej w towarzystwie inicjujących się komórek burzowych przyniesie w województwach południowych, środkowych i wschodnich, choć z rozwojem chmur kłębiastych z przelotnym deszczem o zmiennym stopniu intensywności trzeba też liczyć się wzdłuż regionów północnych i częściowo na zachodzie. Temperatura maksymalna powietrza będzie oscylować w granicach 16°C – 23°C, lokalnie 24°C, z najcieplejszą aurą na północy i północnym – zachodzie, z kolei chłodniejszą w głębi kraju.

Źródlo: mapy.meteo.pl – prognoza opadów burzowych na czwartkowe popołudnie (model UMPL 4 km)

W czwartek odcięty niż górny w postaci środkowo-troposferycznej „kropli” chłodnego i wilgotnego powietrza pozostanie bezpośrednio nad naszą częścią kontynentu europejskiego, nadal do różnych regionów Polski sprowadzając rozproszone, przelotne opady deszczu i lokalne burze w formie masowego powstawania chmur kłębiasto-deszczowych o budowie pionowej. Z szybką inicjacją opadów i burz należy się liczyć praktycznie w każdym regionie kraju, przy czym największy potencjał konwekcyjny z punktowymi ulewami, opadami gradu o średnicy do 1-2 cm oraz miejscami silniejszymi porywami wiatru prognozowany jest na wschodzie, północy, w centrum, a także na południu. A to wszystko przy temperaturze maksymalnej powietrza oscylującej w granicach 17°C – 23°C.

Źródło: wxcharts.com – aktualna prognoza rozlokowania opadów deszczu włącznie z lokalnymi burzami na piątkowe popołudnie (prognoza będzie jeszcze ulegać korektom) w oparciu o dane modelu ICON

Piątek nie przyniesie znaczących zmian w atmosferze – pogoda w Polsce wciąż będzie kształtowana przez stacjonarny niż górny ulokowany nad środkowo-zachodnią Europą. Wpływ dość niestabilnego, całkiem zasobnego w wilgoć powietrza polarnego o cechach morskich ponownie „rozleje” się nad większością regionów, tym samym sprzyjając szybkiemu rozwojowi chmur konwekcyjnych z przelotnymi, miejscami ulewnymi opadami deszczu, małym gradem i punktowo silniejszymi porywami wiatru w towarzystwie rozproszonych formacji burzowych. W wilgotnym strumieniu powietrza inicjacja burz będzie postępować jeszcze przed południem, główną aktywność osiągając w drugiej części dnia. Temperatura maksymalna powietrza w godzinach popołudniowych wzrośnie do 20°C – 23°C na zachodzie, północy, w centrum oraz częściowo w województwach południowych. Chłodniejsza aura może zaznaczyć się w rejonach południowo – wschodnich (temperatura maksymalna <20°C), z czym prawdopodobnie będzie wiązać się nasunięcie strefy frontalnej z bardziej ciągłą formą opadów. Na chwilę obecną pośród modeli numerycznych nie ma jednak zgodności odnośnie dokładnej trajektorii frontu atmosferycznego – niektóre z nich zakładają, że główna porcja opadów pojawi się poza granicami państwowymi RP.

Sobota na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej przyniesie kontynuację przelotnych opadów deszczu i lokalnych zjawisk burzowych na przemian z pojawiającymi się przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. W burzach opady miejscami będą intensywne, ponadto nadal należy się liczyć z małym gradem i punktowo silniejszymi porywami wiatru. Ze względu na przeważnie wolną prędkość przemieszczania poszczególnych burz w okresie środa – weekend, trzeba mieć na uwadze ryzyko występowania lokalnie nadmiernych sum opadowych doprowadzających do podtopień. Z uwagi na burzowy okres w pogodzie, zachęcamy do częstego zaglądania na naszą stronę internetową oraz profile społecznościowe, gdzie każdego dnia będziemy publikować prognozy siły i aktywności zjawisk burzowych włącznie z ostrzeżeniami meteorologicznymi w systemie SkyPredict. Należy również dodać, że wpływ niżu górnego z nasilonym gradientem pionowym temperatury w dolnych partiach troposfery każdego dnia będzie wzmacniać środowisko konwekcyjne do powstawania lejków kondensacyjnych u podstaw chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.