Rozbudowa układu Omega nad Europą – coraz cieplejsze powietrze wraz z początkiem tygodnia

Źródło: wxcharts.com – spodziewany przebieg aury w trakcie poniedziałku (model ICON)

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym obserwowane są dosyć istotne przebudowy pola barycznego, które wraz z początkiem nadchodzącego tygodnia przyniosą silniejszy napływ ciepłego powietrza – zarówno pochodzenia polarno-morskiego, jak i zwrotnikowego. Z rozległym transportem ciepła będzie wiązać się rozbudowa układu Omega, który sprawi, że z południowo – zachodnich rejonów Europy otworzy się charakterystyczny korytarz dla silnych adwekcji mocniej rozgrzanych mas powietrza w głąb kontynentu europejskiego, a wpływ postępującego ocieplenia zaznaczy się już jutro, zwłaszcza wzdłuż województw zachodnich Polski, gdzie spodziewane są wzrosty najwyższej temperatury maksymalnej do 27°C – 29°C. Również pozostałe regiony kraju mogą liczyć na cieplejszą aurę, objawiającą się temperaturą maksymalną powietrza w granicach 23°C – 26°C. Z uwagi na coraz większe osuszanie się powietrza skutkujące spadkiem zawartości wilgoci, na przeważającym obszarze oczekuje się pogodnej i słonecznej aury, choć lokalnie na północnym – wschodzie, częściowo północy, wschodzie i południowym – wschodzie wciąż będą rozwijać się chmury kłębiaste o budowie pionowej, generujące przelotne, punktowo intensywne opady deszczu w towarzystwie rozproszonych komórek burzowych. Przelotny deszcz związany z formującym się zachmurzeniem kłębiastym lokalnie prognozowany jest także na południowym – zachodzie (możliwe również pojedyncze, krótkotrwałe burze z intensywnym opadem).

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury maksymalnej powietrza na wtorkowe popołudnie (model ECMWF)

We wtorek do głębi zachodniej Polski dotrze jeszcze cieplejszy strumień powietrza pochodzenia zwrotnikowego, który będzie sprzyjać wzrostom najwyższej temperatury maksymalnej do 29 °C – 31°C, lokalnie 32°C. Ocieplenie postępujące z południowo – zachodnich obszarów kontynentu europejskiego obejmie swym zasięgiem także pozostałe regiony, objawiając się temperaturą maksymalną w godzinach popołudniowych do 23°C – 27°C, a bliżej województw środkowych 28°C – 29°C. Chłodniejsze warunki atmosferyczne spodziewane są głównie wzdłuż gmin nadmorskich, z czym będzie się wiązać nasilenie prędkości północno – wschodniego wiatru. Drugi dzień tygodnia przyniesie również pogodny i słoneczny przebieg aury, choć ze zwiększonymi porcjami zachmurzenia wędrującymi z zachodu dalej w kierunku wschodnim również będziemy mieć do czynienia. Ponadto, lokalnie w rejonach północno – wschodnich i wschodnich w dalszym ciągu prognozowane są nieco korzystniejsze warunki konwekcyjne do powstawania chmur kłębiastych z rozproszonymi opadami deszczu w formie przelotnej oraz lokalnymi komórkami burzowymi. Przelotne, konwekcyjne opady w połączeniu z lokalnymi burzami, zważywszy na nasilającą się niestabilność troposfery w coraz cieplejszym strumieniu zwrotnikowej masy powietrza, spodziewane są także na zachodzie, południowym – zachodzie i miejscami północnym – zachodzie kraju.

Źródło: mapy.meteo.pl – aktualna prognoza wzrostów temperatury maksymalnej powietrza na środowe popołudnie (model UMPL 4 km)

Środa z kontynuacją bardzo ciepłej i upalnej aury. Zmienne zachmurzenie w towarzystwie licznych rozpogodzeń przyniesie ocieplenie powietrza w skali kraju, wg bieżących wyliczeń poszczególnych modeli numerycznych, do 25°C – 32°C. W zachodniej, północno – zachodniej, częściowo północnej, miejscami środkowej, południowo – zachodniej i lokalnie południowej (głównie krańce pograniczne ze Słowacją i Czechami) Polsce z biegiem dnia prawdopodobnie odnotujemy wyraźniejsze nasilenie się niestabilności mocniej rozgrzanej masy powietrza, która na tych terenach wzmocni potencjał konwekcyjny do pojawiania się aktywniejszych elektrycznie i mocniej uwodnionych zjawisk burzowych. O możliwej sile i aktywności potencjalnych burz więcej szczegółów przedstawimy Państwu bliżej wtorkowego wieczoru, kiedy będziemy dysponować stabilniejszymi prognozami pod kątem intensywności napływu wilgotnego powietrza w dolnych i środkowych warstwach troposfery, gdyż to właśnie zawartość wilgoci będzie determinować zasięg oraz aktywność ośrodków konwekcyjnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.