Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.06.2023 i noc 20/21.06.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.06.2023 godz. 06:00 UTC do 21.06.2023, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej oraz południowo-zachodniej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, a także punktowo opadów dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.06.2023 i noc 20/21.06.2023

Nad zachodnią połową kraju mamy obecnie zwiększone zachmurzenie związane z przemieszczającym się słabym i mało aktywnym ciepłym frontem atmosferycznym. Za frontem napłynie jeszcze cieplejsza, gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego o cechach morskich (PZm) znad Afryki przez Basen Morza Śródziemnego do centralnej części Europy, która objawi się we wtorek wzrostami temperatury maksymalnej do około 30°C. Na mapach górnych widoczna jest także bardzo istotna zatoka niskiego ciśnienia w obrębie Atlantyku oraz rozległy klin wysokiego ciśnienia rozciągający się przez całe południe Europy do obszaru Polski. We wtorek znajdziemy się na grzbiecie fali górnej. Jednocześnie nad zachodnia częścią Starego Kontynentu znajdzie się pofalowany front atmosferyczny, który w kolejnych kilkudziesięciu godzinach przesunie się nad obszar naszego kraju. 

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Sytuacja burzowa na wtorek pozostaje mocno niepewna, jednak niewykluczająca rozwoju umiarkowanych i silnych burz. Dlatego też zostaje wydany 1. Stopień zagrożenia z niższym prawdopodobieństwem rozwoju burz wynoszącym 15%. Do zachodniej oraz południowo-zachodniej części kraju napłynie mocno rozgrzana, zasobna w wilgoć masa powietrza (mixing ratio 11-12 g/kg). Prognozowana energia CAPE powinna osiągnąć wartości od 400 do 1600 J/kg w zależności od regionu (największe skumulowanie energii prognozowane jest na obszarze Dolnego Śląska i miejscami może osiągnąć maksymalnie 2000 J/kg). Natomiast rozwój konwekcji będzie skutecznie utrudniony i hamowany przez wysoki poziom kondensacji pary wodnej (LCL), a także silną energię hamującą CIN. Ponadto nad sporym obszarem prognozowane jest umiarkowane i duże zachmurzenie piętra średniego oraz słabe/umiarkowane wspomaganie konwekcji. Wszystkie te czynniki mogą skutecznie zablokować lub znacząco utrudnić rozwój intensywnej konwekcji. Jednakże lokalnie w strefach nasilonej przyziemnej zbieżności wiatru oraz lepszym wspomaganiu pionowych ruchów wznoszących może dojść do przebicia warstw hamujących i rozwoju jednej bądź nawet kilku izolowanych burz o znacznej intensywności. Potencjalnie silniejsze burze mogą powstawać w godzinach wieczornych, kiedy zintensyfikują się warunki kinematyczne (DLS w granicach 15-20 m/s, LLS powyżej 10-12,5 m/s, a także SRH 0-3 km AGL powyżej 150-200 m2/s2 (miejscami powyżej 250 m2/s2). W takim wypadku silnie faworyzowanym trybem konwekcji mogą być przede wszystkim izolowane superkomórki burzowe przynoszące duże zagrożenie intensywnymi opadami deszczu powyżej 30-40 mm, opadami gradu o średnicy 2-5 cm i punktowo silnymi porywami wiatru. W późniejszej fazie powstałe komórki i superkomórki burzowe mogą łączyć się w niewielkie układy/klastry burzowe.

… Pozostała część kraju …

Warunki do rozwoju burz w pozostałej części kraju będą również mocno niepewne jednak przede wszystkim z uwagi na duże niedosyty wilgoci w dolnej troposferze. Niestabilność w atmosferze będzie również niższa (na północnym-wschodzie Polski osiągnie najwyższe wartości przekraczające 500 J/kg). Tutaj komórki konwekcyjne mogą rozwijać się już w pierwszej części dnia, jednakże największa aktywność burzowa powinna rozwijać się poza wschodnimi granicami naszego kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.