PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.06.2023 godz. 06:00 UTC do 23.06.2023, godz. 06:00 UTC
2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniego fragmentu Polski z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie dla południowo-wschodniego i południowo-zachodniego fragmentu Polski z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W czwartek nastąpi kontynuacja przemieszczania się przez obszar naszego kraju pofalowanego frontu atmosferycznego, związanego z odcięta falą górną oraz wpływem inicjacji zatoki niskiego ciśnienia. Dodatkowo, ośrodek niżowy znajdzie się blisko Polski (okolice granicy Niemiecko-Czeskiej) w nocy z czwartku na piątek, aby kolejno przemieszczając się na wschód pokryć obszar całego kraju. Występujący gradient zarówno termiczny jak i baryczny w połączeniu z zaleganiem gorącej i wilgotnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego spowoduje pojawienie się silnych burz, których rozwój możliwy będzie zarówno w ciągu dnia jak i w nocy!
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …
Podobnie jak na początku dnia ubiegłego, godziny poranne zapowiadają się pochmurnie za sprawą odpływu wilgoci pozostałej po przejściu układów konwekcyjnych w nocy. W ciągu dnia szczególnie na obszarze południowej części kraju (miejscowo również w centrum) temperatura powietrza nadal będzie oscylować w granicach 30°C, a temperatura punktu rosy ok. 25°C. Energia CAPE osiągnie miejscami wartości w okolicach 2000 J/kg co w połączeniu z SRH 0-3 km AGL do ok. 125 m2/s2 może spowodować formację kilku słabych lub jednej silnie rozbudowanej superkomórki burzowej, która z kolei może mieć predyspozycje do generowania poza silnymi opadami deszczu również gradu przekraczającego średnicę 2 cm. Nisko położony poziom kondensacji pary wodnej wpłynie korzystnie na inicjację konwekcji za pośrednictwem zafalowania na froncie atmosferycznym. Jednakże niewielkie wartości przepływu powietrza na odcinku 0-6 km AGL ok. 16 m/s spowodują, że powstałe burze będą miały charakter rozproszony z tendencją do wolnego przemieszczania się. W związku z tym, szczególną uwagę należy zwrócić na ryzyko wystąpienia nawalnych opadów deszczu mogących powodować zalania, podtopienia piwnic czy garaży, a na terenach silnie zurbanizowanych efekt powodzi błyskawicznych. Opady deszczu mogą dochodzić nawet do 45 mm. Burze mogą wykazywać wzmożoną aktywność zarówno elektryczną jak i możliwość do propagacji wstecznej (burze typu back-building). Zwracamy uwagę na szybki rozwój burz szczególnie w rejonach górskich.
… Pozostała część kraju objęta możliwością rozwoju burz …
Zawartość pary wodnej jak i temperatura powietrza będą już niższe względem poprzednich dni. Również energia dostępna drogą konwekcji będzie tutaj niewielka, a warunki kinematyczne do wypiętrzenia chmur Cb bardzo ograniczone mimo braku warstwy hamującej. Spodziewane burze będą miały charakter komórek krótkotrwałych i nie przynoszących znacznych szkód. W kolejnych dniach, na wspomnianym obszarze spodziewamy się znacznego ochłodzenia.
Obszary objęte zagrożeniem możecie Państwo na bieżąco śledzić za pośrednictwem serwisu nowcastingowego SkyPredict.