PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.06.2023 godz. 06:00 UTC do 24.06.2023, godz. 06:00 UTC
2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części Polski przede wszystkim z uwagi na duże ryzyko wystąpienia nawalnych opadów deszczu prowadzących do zalań i podtopień, a także ze względu na ryzyko wystąpienia opadów dużego gradu oraz punktowo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów sąsiadujących z obszarem 2. Stopnia zagrożenia z uwagi na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu oraz punktowo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Aktualnie (stan na godz. 23:00 UTC) obserwujemy rozwinięte układy burzowe na terenie wschodnich Niemiec oraz zachodniej części Czech. Układy burzowe stopniowo tracą na sile, jednak niebawem wkroczą nad zachodnie regiony naszego kraju. Trajektoria burz jest zgodna z przepływem powietrza związanym z pogłębiającą się, górną zatoką niskiego ciśnienia. W piątek znajdziemy się po jej wschodniej stronie, z osią zatoki skierowaną południkowo przez środkowe Niemcy, Alpy aż po Półwysep Apeniński. Rozwijający się niż na terenie Niemiec przemieści się w piątek nad obszar naszego kraju, a wraz z nim system frontów atmosferycznych (front ciepły zaciągający ciepłą i wilgotną masę powietrze bezpośrednio nad południową oraz południowo-wschodnią część Polski oraz chłodny front atmosferyczny wypierający ciepłą masę powietrze przynoszący gwałtowną wymianę mas powietrza, groźne zjawiska atmosferyczne oraz częściowe ochłodzenie).
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …
Najaktywniejsze zjawiska burzowe rozwiną się w południowej oraz południowo-wschodniej części kraju wraz z zaciąganiem ciepłego sektora z gorącym, wilgotnym, a także niestabilnym powietrzem. Już od godzin porannych prognozowana jest bardzo duża chwiejność w atmosferze, która maksymalnie powinna w wielu miejscach osiągnąć i przekroczyć wartości rzędu 2500-3000 J/kg. Natomiast warto zaznaczyć, że wyliczenia mogą okazać się nieco błędne po przejściu nocnych układów konwekcyjnych. Napływająca masa powietrza charakteryzować się będzie bardzo dużą zawartością wilgoci w powietrzu (stosunek zmieszania pary wodnej ang. mixing ratio przekroczy 13-14 g/kg, natomiast maksymalna wodność troposfery punktowo osiągnie ponad 45-50 mm). To w znacznym stopniu zwiększy ryzyko nawalnych opadów deszczu generujących powodzie błyskawiczne prowadzące do zalań i podtopień. Warunki kinematyczne będą na ogół dużo słabsze aniżeli np. w czwartek, chociaż punktowo osiągną korzystne wartości do wzmacniania potencjału rozwoju burz superkomórkowych. Parametr WMAXShear osiągnie wartości około 600-800 m2/s2. Uskoki wiatru w warstwie 0-6 km będą zbliżone do prędkości 10-15 m/s (jednak punktowo mogą wzrastać powyżej 20-25 m/s). Podobnie będzie w przypadku uskoków w najniższej, przyziemnej warstwie troposfery. SRH 0-3 km na przeważającym obszarze nie przekroczy 100-150 m2/s2. Początek rozwoju konwekcji i burz jest w tym momencie dosyć trudny do przewidzenia, jednak może on nastąpić już we wcześniejszych godzinach porannych. Z początku powinno dojść do szybkiego rozwoju rozproszonych izolowanych komórek burzowych lub burz superkomórkowych, które stopniowo mogą formować się w bardziej zorganizowany układ wielokomórkowy (co jednak nie jest pewnością, zważywszy na słabe wskaźniki kinematyczne). Powstałe burze pulsacyjne i superkomórkowe będą stwarzały zagrożenie przede wszystkim bardzo intensywnymi, ulewnymi opadami deszczu (o natężeniu przekraczającym 35-40 mm), opadami gradu o średnicy 2-4 cm (lokalnie niewykluczone opady o większej średnicy), a także punktowymi bardzo silnymi porywami wiatru (zwłaszcza w przypadku zjawisk typu microburst) z prędkością przekraczającą 80-110 km/h. Pojawią się również szanse na rozwój mezocyklonlanych trąb powietrznych. Powstałe struktury i układy burzowe będą przemieszczać się stopniowo na wschód Polski, a następnie opuszczą obszar naszego kraju w godzinach wieczornych oraz nocnych z piątku na sobotę.
Na obszarze 1. Stopnia zagrożenia warunki będą nieco zupełnie inne od tych na obszarze 2. Stopnia zagrożenia. Przede wszystkim prognozowane są znacznie mniejsze wartości energii CAPE oraz wodności troposfery (za wyjątkiem wschodnich krańców Polski). Natomiast pojawi się tutaj znacznie lepsze środowisko kinematyczne, które może zapewnić trwalszy rozwój burz w formie np. układów wielokomórkowych ze wbudowaną linią szkwału. Częściowo w centralnej oraz wschodniej części kraju, prognozowany jest wzrost uskoków wiatru oraz względnej wirowości burzy, co przy pokryciu z pewną niestabilnością atmosfery może dać szanse na rozwój potencjalnie niebezpiecznych burz (w tym przede wszystkim superkomórek burzowych skłonnych wygenerować tornada). Scenariusz jest jednak mocno niepewny, ponieważ może również dojść do takiej sytuacji, iż obszar podwyższonych wartości kinematycznych nie pokryje się ze środowiskiem CAPE, i tym samym burze nie rozwiną się.
… Pozostała część kraju objęta możliwością rozwoju burz …
Warunki do rozwoju burz w pozostałej części kraju (przede wszystkim na zachodzie oraz na północy Polski) będą przeważnie słabe i mocno niepewne z uwagi na przejście nocnych układów konwekcyjnych. Na ogół prognozowany jest brak energii CAPE, uniemożliwiający rozwój zjawisk burzowych, jednakże istnieje pewne ryzyko błędnych wyliczeń lub też występowanie burz o poranku jako pozostałość burz nocnych, stąd ryzyko wystąpienia burz o prawdopodobieństwie większym bądź równym 15%.