Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.06.2023 i noc 30.06/01.07.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.06.2023 godz. 06:00 UTC do 01.07.2023, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniego fragmentu Polski głównie z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.06.2023 i noc 30/01.07.2023

W piątek oraz w nocy z piątku na sobotę pogodę nad Polską będzie kształtować głównie ośrodek wysokiego ciśnienia znajdujący się obecnie nad Azorami. Z wyżem będą współpracować systemy układów niskiego ciśnienia rozłożonych równomiernie po obszarze od Islandii, aż po region Morza Kaspijskiego. Zarówno w ciągu wczorajszego dnia jak i dziś, następujące wygrzanie masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego i jednoczesne jego wypchnięcie przez grzbiet fali górnej, spowoduje możliwość pojawienia się burz wbudowanych w liniową strefę opadów deszczu. Proces ten jest dobrze widoczny poprzez zaznaczenie gradientu termicznego na wysokości 850 hPa.

OMÓWIENIE:

Napływające do Polski powietrze będzie cechowało się znaczną zawartością wilgoci (PW = 40 mm) co w połączeniu z temperaturą punktu rosy w wysokości 20°C, temperaturą powietrza w okolicach 28°C (miejscami do 30°C) oraz sporym zachmurzeniem stworzy uczucie tak zwanej „parności”. Energia dostępna konwekcyjnie będzie oscylować w granicach 200-500 J/kg (miejscami do 900 J/kg) i pokryje się z pionowym ścinaniem wiatru na odcinku 0-6 km AGL o wartości ok 15 m/s. Mimo korzystnych warunków kinematycznych i wilgotnościowych, ze względu na obecne zachmurzenie, rozwój burz będzie ograniczony. Od godzin popołudniowych, aż po godziny poranne (z zachodu na wschód) prognozowane jest przejście liniowej strefy opadów deszczu. Duża wodność troposfery objawi się wystąpienie opadów deszczu miejscowo dochodzących do 20 mm. Tak jak wspomniano wcześniej, wypiętrzone chmury Cumulonimbus pojawią się sporadycznie, nie będą liczne oraz będą miały ograniczone warunki rozwoju. Aktywność elektryczna będzie znikoma, a jedyne i główne zagrożenie wynikające z pojawienia się zjawisk konwekcyjnych to punktowe i lokalne silniejsze opadu deszczu lub/i bardzo drobnego gradu, w związku z korzystnym wznoszeniem w rdzeniach konwekcyjnych. Wraz z upływem dnia i następstwem nocy warunki termodynamiczne będą co raz to mniej korzystne do rozwoju burz.

Obszary objęte zagrożeniem możecie Państwo na bieżąco śledzić za pośrednictwem serwisu nowcastingowego SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.