Wstępna prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.07.2023 i noc 05/06.07.2023

WSTĘPNA PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.07.2023, godz. 08:00 CEST do 06.07.2023, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej i centralnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru oraz powodu mniejszego ryzyka opadów dużego gradu i nawalnych opadów deszczu.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa Polski (woj. śląskie, małopolskie, świętokrzyskie) głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.07.2023 i noc 05/06.07.2023

OMÓWIENIE:

… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia i możliwością burz …
W Europie Środkowej w najbliższych kilkudziesięciu godzinach nastąpi wyraźny wzrost dynamiki przepływu powietrza w troposferze. Dolina krótkiej fali górnej wraz z szybko rozwijającym się niżem dolnym przejdzie w środę z południowego zachodu na północny wschód przez kraje Beneluksu, północne Niemcy oraz Danię. Wraz z tym niżem będzie związany system frontów atmosferycznych wraz z ciepłym wycinkiem, który przejdzie w środę w ciągu dnia przez Polskę.

Chłodnemu frontowi atmosferycznemu będzie towarzyszyć wyraźna zatoka niżowa, która ma przemieszczać się z zachodu na wschód kraju i późnym popołudniem dotrze do centrum Polski. Wzdłuż tej zatoki oraz w jej pobliżu prognozowana jest największa koncentracja burz. Silne wymuszanie wznoszenia oraz energia CAPE rzędu 500-1000 J/kg będą wystarczające do uformowania się licznych komórek burzowych, które w wielu miejscach utworzą dobrze zorganizowane struktury. Prawdopodobnie dość szybko uformuje się silny układ liniowy, w którym mogą być wbudowane superkomórki burzowe. Na taki scenariusz wskazują podwyższone wartości wskaźników kinematycznych – DLS punktowo do 20 m/s, MLS do 15-20 m/s, LLS powyżej 12 m/s. SRH 0-3 km może miejscami osiągać 200- 250 m2/s2, zwłaszcza wieczorem w centrum Polski. Przed głównym systemem konwekcyjnym mogą formować się mniej zorganizowane układy burzowe. W południowej Polsce początkowo wskaźniki kinematyczne będą mieć niewielkie wartości, jednak energia CAPE może miejscami osiągnąć wartości dochodzące do 1500 J/kg. Na skutek oddziaływania czynników orograficznych nie wyklucza się tu rozwoju kilku silnych, ale słabiej zorganizowanych i mniej trwałych układów burzowych.

Głównym zagrożeniem w czasie burz będą silne porywy wiatru przekraczające punktowo prędkość 100 km/h. Większe wartości CAPE na południu Polski mogą sprzyjać występowaniu opadów dużego gradu (do 3-4 cm w średnicy), zwłaszcza w sytuacji uformowania się burzy superkomórkowej lub silnej burzy pulsacyjnej. Główna strefa zagrożenia będzie jednak związana z przemieszczającym się z zachodu na wschód liniowym układem konwekcyjnym. Jego najsilniejsza faza przypadnie na godziny popołudniowe. W związku z tym najsilniejsze zjawiska prognozowane są w środkowej i południowej-zachodniej części kraju. Tu miejsc, w których wiatr lokalnie będzie przekraczał w porywach prędkość 100 km/h, może być więcej, niż w pozostałych częściach Polski. Nie wyklucza się rozwoju bow echo lub 1-2 układów LEWP, w obrębie których szczególnie silne porywy wiatru mogą objąć większe obszary i być przyczyną poważniejszych zniszczeń. Ryzyko trąb powietrznych, głównie z uwagi na niewielki ładunek wilgoci w warstwie granicznej (stosunkowo mała wartość 0-2 km AGL SBCAPE) jest mocno ograniczone. Opady deszczu, pomimo wartości PW do ok. 35 mm, raczej nie będą stanowić dużego zagrożenia głównie ze względu na dość szybki ruch układów burzowych i charakter ich organizacji (przewaga układów z wyraźną propagacją przednią). Nie wyklucza się scenariusza z dość wczesnym rozwojem zjawisk konwekcyjnych. Wtedy główny układ konwekcyjny znajdujący się w pobliżu frontu atmosferycznego może zostać poprzedzony mniej zorganizowanym i rozwiniętym układem MCS z liniową strefą opadów konwekcyjnych. Jeśli tak się stanie, to ryzyko gwałtownych zjawisk w obrębie głównego układu zostanie ograniczone. Aktywność burzowa w Polsce zacznie spadać już w godzinach wieczornych. W nocy z środy na czwartek burze dotrą do wschodu Polski, gdzie zanikną. Na chwilę obecną 1. stopień zagrożenia zostaje wydany w dużej części zachodniej, południowej i centralnej Polski. Nie wyklucza się aktualizacji stopnia zagrożenia do 2 w sytuacji, gdy wzrośnie prognozowana energia CAPE i/lub wartość wskaźników kinematycznych, a mezoskalowe modele NWP wskażą na scenariusz z jednym, wyraźnie dominującym nad resztą systemów liniowym układem konwekcyjnym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.