PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.08.2023 godz. 06:00 UTC do 07.08.2023, godz. 06:00 UTC
2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniego fragmentu Polski z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu czy też pojawienia się tornad.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie dla północnej, centralnej i południowo-wschodniej części Polski z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.
PODSUMOWANIE:
W niedzielę nastąpi kontynuacja dynamicznej pogody za sprawą wędrówki ośrodka niskiego ciśnienia przez obszar naszego kraju. Ostatniej doby obfite opady deszczu pochodzenia głównie burzowego były szczególnie widoczne w południowej, południowo-wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Podczas niedzieli również musimy spodziewać się obecności silnych układów burzowych. Pierwsza aktywność burz spodziewana jest na godziny poranne i związana będzie z układem konwekcyjnym przechodzącym od południa przez centralną części kraju głównie w nocy z soboty na niedzielę. Poranne burze nie powinny być szczególnie silne a największe zagrożenie z ich strony to nawalne opady deszczu lub/i gradu do ok. 3 cm średnicy oraz silniejsze porywy wiatru. Natomiast w drugiej części dnia spodziewamy się wzmożonej aktywności burzowej szczególnie w północno-wschodniej części Polski. Burze będą przemieszczać się głównie w kierunku północnym/północno-wschodnim.
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia …
Warunki do tworzenia się silnych burz pozostaną korzystne mimo przejścia wysoce aktywnych elektrycznie i zasobnych w opady burz podczas sobotniego dnia. Energia dostępna drogą konwekcji wyniesie miejscami ok 1800 J/kg oraz nałoży się z silnym wymuszaniem wznoszenia na odcinku 0-6 km AGL (DLS ok 25 m/s). Dodatkowo, korzystne wartości skrętności wiatru mogą przyczynić się do powstania superkomórek burzowych, które mogą wygenerować tornado lub połączyć się w tak zwany mezoskalowy układ konwekcyjny. Największe zagrożenie z jego strony to nawalne opady deszczu (PW ok. 50 mm) i silne porywy wiatru. W przypadku pojawienia się superkomórek należy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem opadu gradu (do 5 cm średnicy). Burze będą przemieszczać się w kierunku północnym i północno-wschodnim a ich największa aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Aktywność burz będzie spadać wraz z końcem dnia.
… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
Energia konwekcyjna niezbędna do pojawienia się burz będzie niższa (w zakresie od 600-1000 J/kg) aczkolwiek podobnie jak w przypadku obszaru objętego 2. stopniem zagrożenia należy liczyć się z podwyższonym ryzykiem nawalnych opadów deszczu oraz gradu 2 cm średnicy. Ze względu na znaczne uwodnienie troposfery i wilgotnym profilem pionowym (PW ok. 40 mm) główne zagrożenie na tym obszarze to silne punktowe opadu deszczu mogące powodować zalania czy podtopienia.
… Pozostała część kraju objęta możliwością rozwoju burz …
Możliwość wystąpienia burz na podanym obszarze jest niewielka aczkolwiek burze mogą pojawić się na zasadzie wbudowania w przechodzącą liniową strefę opadów deszczu. Niewielkie wartości ML-CAPE (ok. 100-400 J/kg) oraz jednocześnie brak wyraźnej warstwy hamującej wpłynie pozytywnie jeśli chodzi o rozwój ewentualnych burz.
Obszary objęte zagrożeniem możecie Państwo na bieżąco śledzić za pośrednictwem serwisu nowcastingowego SkyPredict.