Uwaga na nocne i poranne przymrozki! Wkraczając w drugą dekadę października musimy coraz częściej liczyć się z silniejszym wychładzaniem przypowierzchniowej warstwy troposfery, tym bardziej w dni z zaleganiem arktycznych mas powietrza w trakcie oddziaływania układów wysokiego ciśnienia z niewielką prędkością wiatru. Kilkanaście godzin temu, tj. podczas minionego poranka kilkustopniowe przymrozki osiągające od -4°C do -1°C (najsilniejsze przy samej powierzchni gruntu) odnotowano przede wszystkim w regionach wschodnich, środkowych, południowo – wschodnich i miejscami południowych. Nadchodząca noc i jutrzejszy poranek największe spadki temperatury minimalnej powietrza przy gruncie przyniesie zwłaszcza na obszarze województw wschodnich, częściowo północnych oraz cz. środkowych, gdzie w środowisku większych rozpogodzeń spodziewane są przymrozki od -5°C do -1°C.
Wraz z silniejszym wychładzaniem się przypowierzchniowej warstwy troposfery zacznie narastać wilgotność względna powietrza, która na najchłodniejszych terenach objawi się rozwojem gęstych mgieł radiacyjnych ograniczających widzialność poziomą do 100-500 metrów. Z uwagi na ujemne wartości temperatury – przede wszystkim przy powierzchni gruntu, ale miejscami również na wysokości 2 metrów n.p.g., formujące się mgły będą przybierać postać marznącą osadzającą szadź, a także powodującą śliskość na nawierzchniach dróg i chodnikach.
Wyraźnie cieplejsza i tym samym stabilniejsza aura w trakcie nadchodzącej nocy będzie obecna na samym zachodzie, południowym – zachodzie i częściowo południu kraju. To wszystko za sprawą zalegania niskiego zachmurzenia warstwowego z niewielkimi opadami deszczu i mżawki (włącznie z formującymi się zamgleniami), które ograniczą silniejszą „ucieczkę” ciepła w przestrzeń kosmiczną; temperatura minimalna powietrza na tych terenach Polski wyniesie przeważnie około 6°C – 10°C, z najcieplejszą aurą na samych krańcach południowo – zachodnich Polski, gdzie o poranku ociepli się do 11°C – 12°C.
W najbliższych dniach czeka nas przejściowo silniejsze ocieplenie, które w środę przyniesie wzrosty temperatury maksymalnej powietrza powyżej 16°C – 23°C. Więcej informacji o oczekiwanym napływie ciepła przedstawimy Państwu w kolejnym wpisie.