PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.04.2024, godz. 08:00 CEST do 14.04.2024, godz. 08:00 CEST
PODSUMOWANIE:
W nocy z soboty na niedzielę z północnego zachodu do Polski dotrze chłodny front atmosferyczny oraz zatoka niżowa. W jej obrębie pojawi się strefa chwiejności oraz dużych wartości wskaźników kinematycznych. Pojawi się również wymuszanie wznoszenia, stąd burze będą się rozwijać pomimo godzin nocnych. Prognozowane są słabo rozwinięte superkomórki i niewielkie układy liniowe, które mogą przynosić lokalnie silne porywy wiatru oraz opady gradu o średnicy do 2 cm. Strefa burz i opadów konwekcyjnych będzie dość szybko przemieszczała się na wschód i południowy wschód.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:
- silne porywy wiatru o prędkości do ok. 70-80 km/h,
- silniejsze opady deszczu o wysokości 6-12 mm (w ciągu 1h),
- punktowe opady gradu o średnicy do 2 cm.
Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do szkód i nieszczęścia.
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
… północna część kraju …
W Europie trwa epizod z cyrkulacją strefową i napływem mas powietrza polarnego morskiego. Na południu kontynentu występuje rozległy i dość silny wał wyżowy, podczas gdy północą przemieszczają się niże i związane z nimi fronty atmosferyczne. Pomiędzy nimi, nad rejonem Wysp Brytyjskich i Bałtyku, biegnie strefa prądu strumieniowego, w którym na wys. izobarycznej 300 hPa wiatr osiąga prędkość do 50-60 m/s. W sobotę w ciągu dnia pomiędzy Islandią a Skandynawią rozwinie się niż, którego system frontów atmosferycznych w nocy z soboty na niedzielę wkroczy do Polski. Za chłodnym frontem do naszego kraju napłynie chłodna masa powietrza, która pozostanie nad środkową częścią Europy przynajmniej przez kolejne 5-7 dni.
W nocy z soboty na niedzielę do Polski od północnego zachodu w głąb kraju wraz z zatoką niżową będzie się przemieszczać strefa chwiejności poprzedzająca chłodny front atmosferyczny. Energia CAPE ma wynosić 200-400 J/kg, co jednak w połączeniu z dość silnym wymuszaniem wznoszenia w środkowej troposferze oraz z dużym pionowym ścinaniem wiatru (DLS do 30-35 m/s, MLS do 20 m/s, LLS do 15 m/s) stworzy warunki do rozwoju silniej rozbudowanych komórek konwekcyjnych, zwłaszcza w drugiej części nocy. Burze w szczególności powinny wystąpić na północy i północnym wschodzie kraju. Będą dość szybko przemieszczać się na wschód. Ze względu na uniesiony tryb konwekcji zagrożenie ze strony groźnych zjawisk współwystępujących z burzami będzie małe i na chwilę obecną nie kwalifikuje się na wydanie 1. stopnia zagrożenia. Na uwagę zasługuje jednak dość wysoka wartość SRH 0-3 km AGL (do 200-300 m2/s2 w strefie rozwoju komórek burzowych). Z tego względu układy burzowe, które rozwiną się w ciągu nocy, będą układami zorganizowanymi i trwałymi (słabo rozwinięte superkomórki i układy liniowe). W związku z tym podczas burz należy oczekiwać porywów wiatru osiągających punktowo prędkość do ok. 80 km/h oraz opadów gradu o średnicy do 2 cm. Towarzyszące burzom opady deszczu będą intensywne, ale krótkotrwałe i nie powinny stanowić większego zagrożenia. W niedzielę w ciągu dnia układy burzowe będą o wiele silniejsze, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie Polski, gdzie zagrożenie ze strony zjawisk takich jak grad i silne porywy wiatru będzie znacznie większe niż w nocy.