Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 15.04.2024 i noc 15/16.04.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.04.2024, godz. 08:00 CEST do 16.04.2024, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.04.2024 i noc 15/16.04.2024

PODSUMOWANIE:
Nad południową i zachodnią częścią Polski prognozuje się wystąpienie burz, przy czym burze w południowej części kraju mogą wystąpić już w godzinach przedpołudniowych. Na zachodzie kraju burze będą nieco mniej liczne i aktywne, a ich rozwój spodziewany jest w godzinach popołudniowych. Układy burzowe mogą przybrać bardziej zorganizowane formy takie jak słabo rozwinięte superkomórki burzowe i niewielkie liniowe układy konwekcyjne. Szczyt aktywności burz na południu kraju będzie mocno rozciągnięty w czasie i może potrwać do godzin wieczornych, kiedy burze szybko odsuną się poza terytorium naszego kraju. Kulminacyjny moment aktywności burz na zachodzie prognozowany jest na późne popołudnie i wieczór. W drugiej części nocy burze z zachodniej części kraju przesuną się do części środkowej, gdzie powinny zaniknąć.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • silne porywy wiatru o prędkości do ok. 70-80 km/h,
  • silniejsze opady deszczu o wysokości 10-20 mm/h na południu kraju oraz 8-15 mm/h na zachodzie kraju,
  • opady drobnego gradu (1-1,5 cm w średnicy) na zachodzie i w centrum Polski,
  • w południowej części woj. podkarpackiego, a także na zachodzie i w centrum Polski nie wyklucza się rozwoju trąby powietrznej, ale jej prawdopodobieństwo jest marginalne.

Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do szkód i nieszczęścia.

SZCZEGÓLOWE OMÓWIENIE:

… południe i południowy wschód kraju …

Nad tą częścią kraju będzie znajdował się początkowo chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad zachodnie Rosji, a następnie ciepły front niżu znad Morza Północnego. Nad Polska będzie dodatkowo przebiegał umiarkowanie silny prąd strumieniowy zaznaczający swoją obecność zarówno w górnej, jak i w środkowej części troposfery. Masa powietrza znajdująca się po południowej stronie frontu atmosferycznego będzie stosunkowo ciepła i wilgotna, lecz niewielki pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze ograniczy wartości CAPE do ok. 200-300 J/kg. Pomimo tego prognozowane jest wystąpienie kilku komórek burzowych, w tym 1-2 słabo rozwiniętych superkomórek lub/i niewielkiego liniowego układu konwekcyjnego (duże pionowe ścinanie wiatru, DLS nawet do 40 m/s, MLS do 20 m/s, LLS do 15 m/s). Prognozowane burze nie powinny przynieść szczególnie groźnych zjawisk, choć nie wyklucza się punktowych opadów deszczu osiągających wysokość do 20 mm oraz porywów wiatru o prędkości do ok. 80 km/h, zwłaszcza w przypadku wystąpienia układu liniowego. Z uwagi na dużą wartość 0-1 km AGL (do ok. 200 m2/s2) i podwyższoną wartość CAPE 0-3 km AGL, na południu woj. podkarpackiego istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia mezocyklonalnej trąby powietrznej. Pomimo tego faktu, ryzyko związane z groźnymi zjawiskami burzowymi jest zbyt niskie na wydanie 1. stopnia zagrożenia. Burze w tej części kraju będą występowały przez większość dnia, po czym w godzinach wieczornych odsuną się na Słowację i Ukrainę.

… Polska Zachodnia i Środkowa …

W godzinach popołudniowych do tej części kraju wejdzie zatoka niżowa wraz z frontem okluzji niżu znad Morza Północnego. W zatoce tej pojawią się małe wartości CAPE (do 100-200 J/kg), jednak z uwagi na silne wymuszanie wznoszenia w dolnej i środkowej troposferze, taka wartość CAPE powinna wystarczyć do powstania licznych, mocno rozbudowanych w pionie systemów zachmurzenia konwekcyjnego. Z uwagi na duże pionowe ścinanie wiatru (DLS do 40 m/s, MLS do 20 m/s, LLS do 18 m/s) oraz podwyższone wartości SRH 0-3 km AGL (do 250 m2/s2) i SRH 0-1 km (do 200 m2/s2) również tu nie wyklucza się rozwoju liniowego układu konwekcyjnego, który przede wszystkim mógłby sprowadzić lokalne porywy wiatru osiągające prędkość do ok. 80 km/h. Ponadto stosunkowo niska izoterma 0°C oraz duży pionowy spadek temperatury wraz z wysokością może skutkować wystąpieniem opadów drobnego gradu, a nawet krupy śnieżnej. Nie można wykluczyć kilku małych i słabych superkomórek burzowych, w których ewentualne opady gradu byłyby silniejsze. Z uwagi na duże wartości SRH 0-1 km, również i w tej części kraju istnieje marginalnie niskie prawdopodobieństwo rozwoju trąby powietrznej. W godzinach nocnych nieliczne burze przesuną się do centrum kraju, gdzie powinny zaniknąć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.