Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 19.05.2024 i noc 19/20.05.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.05.2024, godz. 08:00 CEST do 20.05.2024, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i środkowej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.05.2024 i noc 19/20.05.2024

PODSUMOWANIE:
W niedzielę już w godzinach przedpołudniowych w większej części kraju, poza północnym wschodem, mogą rozwinąć się słabo zorganizowane i wolno przemieszczające się komórki burzowe i opadowe. Później, między godziną 13 a 16 CEST, przewidywany jest intensywny rozwój pojedynczych komórek, które miejscami będą łączyć się w słabo zorganizowane klastry komórek. Poszczególne ośrodki burzowe będą na ogół trwać nie dłużej niż godzinę, a ich wolne przemieszczanie się sprawi, że strefa najsilniejszych zjawisk w danym układzie będzie obejmować stosunkowo mały obszar. Najwięcej zjawisk prognozowanych jest miedzy godziną 15 a 18 CEST w pasie od woj. małopolskiego i śląskiego po woj. kujawsko-pomorskie, gdzie będą występować dość liczne komórki i klastry burzowe. Pod wieczór burze zaczną stopniowo słabnąć, a w nocy z niedzieli na poniedziałek zanikać. Pojedyncze systemy burzowe mogą być jeszcze aktywne po północy. Północny wschód kraju (woj. podlaskie) będzie wolny od burz i opadów konwekcyjnych praktycznie przez cały okres obowiązywania prognozy.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • silne opady deszczu o wysokości do ok. 30-40 mm w ciągu 1h,
  • opady gradu o średnicy do 1,5-2 cm, w kilku przypadkach do 3 cm,
  • porywy wiatru do ok. 55-70 km/h,
  • nie wyklucza się 2-3 trąb powietrznych nie związanych z mezocyklonami.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz i 1. stopniem zagrożenia …

Chwiejna, dość wilgotna i ciepła masa powietrza będzie utrzymywała się nad Polską przez kolejną dobę. Zarówno w dolnej, jak i w górnej troposferze prognozowany jest wiatr o niewielkich prędkościach, co przełoży się wolne przemieszanie komórek i układów burzowych oraz ich słabą organizację i trwałość. Najwięcej układów burzowych powstanie w strefie zbieżności wiatru ciągnącej się wzdłuż osi zatoki niżowej, tj. od Pomorza Zachodniego przez środkową część kraju aż po Małopolskę. W większej części tego obszaru w prognozie uwzględniony został 1. stopień zagrożenia. Z upływem dnia strefa zbieżności i największej aktywności burz przemieści się nieco bardziej na północ. W rejonie starych systemów burzowych, na strefach odpływu powietrza, będą rozwijały się nowe komórki burzowe.

W związku z tym, że energia CAPE w rejonie strefy zbieżności wiatru może osiągać wartości z zakresu 1000-1500 J/kg, prognozowane na niedziele zjawiska będą znacznie silniejsze i liczniejsze, niż to miało miejsce w sobotę. W stosunku do soboty, nieznacznie wzrośnie wartość PW (do ok. 27-30 mm), w związku z czym wolno przemieszczające się układy konwekcyjne punktowo mogą sprowadzać duże sumy opadów, do 30-40 mm w ciągu 1h. Będzie to skutkowało lokalnymi podtopieniami, zwłaszcza w pasie od Karpat po środkową część Polski. Z większą energią CAPE będzie wiązało się podwyższone ryzyko opadów gradu o wielkości do ok. 2 cm, a w pojedynczych przypadkach do 3 cm. Umiarkowanie wysoki LCL (do ok. 800-1200 m) oraz podwyższona wartość CAPE z dolnych 3 km troposfery może być przyczyną 2-3 przypadków słabych trąb powietrznych niezwiązanych z mezocyklonami. Największe ich prawdopodobieństwo prognozowane jest w środkowej i częściowo północnej części kraju. Wiatr w czasie burz i w pobliżu układów burzowych nie powinien w porywach przekraczać prędkości 70 km/h z uwagi na stosunkowo dużą wilgotność w dolnych 4 km troposfery (nie można wykluczyć 2-3 przypadków ze znacznie silniejszym wiatrem). W godzinach wieczornych i nocnych  burzom nie będą już towarzyszyły opady gradu i dość silne porywy wiatru, natomiast nadal nie wyklucza się obfitych opadów deszczu powodujących gdzieniegdzie podtopienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.