Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 23.05.2024 i noc 23/24.05.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.05.2024 godz. 06:00 UTC do 24.05.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i centralnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz drobnego gradu i mniejszym stopniu silnych porywów wiatru.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 23.05.2024 i noc 23/24.05.2024

Czwartek będzie kolejnym dniem z podwyższonym ryzykiem wystąpienia burz. Napływająca ciepła i wilgotna porcja powietrza z południowego-wschodu oraz oddziałująca zatoka niskiego ciśnienia stworzą warunki do nagromadzenia znacznej ilości pary wodnej. Wynikiem tego będą zainicjowane komórki burzowe, które pojawią się w pasie od krańca południowo-wschodniego po centralną część kraju. Burze stopniowo przemieszczać się będą w kierunku północnym i północno-zachodnim głównie od godziny 11:00 CEST. Największe niebezpieczeństwo związane będzie wolnym przemieszczaniem układów burzowych a w związku istnieje ryzyko kumulacji opadów atmosferycznych.

W czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:

  • punktowo silniejsze opady deszczu do ok. 30 mm a lokalnie nawet 50 mm (w ciągu 1h),
  • opady gradu do ok. średnicy 1 cm,
  • porywy wiatru o prędkości do 70 km/h,

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

W czwartek w dalszym ciągu pozostaniemy pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia związanej z ośrodkiem niżowym znad Wysp Brytyjskich. Wspomniany niż oraz płytka zatoka najbardziej zaznaczą swoją obecność w północnej części kraju jeszcze w godzinach przedpołudniowych. Do tego czasu nad obszar naszego kraju w dalszym ciągu napływać będzie ciepła i wilgotna a co za tym idzie chwiejna masa powietrza z kierunku południowego-wschodu. Natomiast w kolejnych godzinach istnieje wysokie prawdopodobieństwo nagromadzenia znacznych pokładów wilgoci w pasie od południowo-wschodniego krańca Polski, po część centralną. Sytuacja ta możliwa będzie za sprawą wspominanej wcześniej płytkiej zatoki niżowej. Energia dostępna drogą konwekcji osiągnie najprawdopodobniej granice 800 J/kg natomiast ścinanie wiatru wynosić może 10 m/s. Istotnym faktem jest szacowana zawartość pary wodnej (PW ok 40 mm) oraz niewielki przepływ powietrza w dolnej warstwie troposfery. Warunki te sprawią, że w przypadku inicjacji komórek burzowych, będą miały charakter niemalże stacjonarny co wiąże się z poważnym ryzykiem zalań i podtopień szczególnie na terenach mocno przekształconych przez człowieka. Niewykluczone, że na niektórych obszarach burze wystąpią kilkukrotnie, zwłaszcza w przypadku formacji tzw. training storms. Największa aktywność burz przypadnie na godziny popołudniowe. Wieczorem oraz w nocy burze nie będą się rozwijać ze względu na brak sprzyjających do tego warunków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.