Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 24.05.2024 i noc 24/25.05.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.05.2024, godz. 06:00 UTC do 25.05.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, środkowej i południowo-zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.05.2024 i noc 24/25.05.2024

PODSUMOWANIE:
W piątek w wielu regionach Polski w ciągu dnia ponownie rozwiną się niezorganizowane lub słabo zorganizowane układy burzowe takie jak pojedyncze komórki burzowe i słabe burze wielokomórkowe. Układy te będą się przemieszczać stosunkowo wolno na północny zachód. Nie wyklucza się 2-3 wysokoopadowych burz superkomórkowych. Ośrodki burzowe powinny być bardziej odseparowane od siebie niż w to miało miejsce w środę i czwartek. Najwięcej burz prognozowanych jest na południu, w centrum i na południowym zachodzie kraju, gdzie w prognozie uwzględniono 1. stopień zagrożenia. W tej części kraju spodziewane są ulewne opady deszczu, opady dużego gradu oraz silne porywy wiatru mogące doprowadzić do niewielkich szkód. Szczyt aktywności burz przypadnie na godziny popołudniowe, a pod wieczór zjawiska te zaczną zanikać. Burze niewykluczone są również w nocy z piątku na sobotę, zwłaszcza na południu i centrum Polski.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • silne opady deszczu o wysokości do ok. 30-50 mm w ciągu 1h,
  • opady gradu o średnicy do 1,5-2 cm, w kilku przypadkach do 3 cm,
  • porywy wiatru o prędkości do ok. 70-80 km/h, punktowo do ok. 90 km/h,
  • nie wyklucza się 1-2 trąb powietrznych niezwiązanych z mezocyklonami.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar na południowy zachód od linii Trójmiasto – Rzeszów …

Piątek to kolejny dzień z umiarkowanie dużą energią CAPE (800-1500 J/kg), dużą wodnością (PW ok. 35 mm) oraz stosunkowo małym pionowym ścinaniem wiatru (DLS do 10-12 m/s, LLS do 8-10 m/s). W zatoce niżowej nad południowo-zachodnią częścią kraju pojawią się także dość silne strefy zbieżności. Przed południem lub około południa na obszarach górskich i podgórskich rozwiną się pierwsze, początkowo rozproszone komórki burzowe, które w kolejnych godzinach będą szybko się rozrastać i łączyć się w większe, słabe układy wielokomórkowe. Najwięcej burz prognozowanych jest w pasie od woj. małopolskiego i śląskiego po woj. kujawsko-pomorskie, jednak z upływem dnia wraz ze strefą zbieżności wiatru obszar największej aktywności burzowej będzie przemieszczał się stopniowo na zachód. W pasie od Kujaw po woj. małopolskie prognozowane jest nieco bardziej suche środowisko rozwoju komórek burzowych, co sprawi, że poszczególne układy będą generować silniejsze prądy zstępujące, a co za tym idzie, również i wiatr (w kilku przypadkach porywy do ok. 90 km/h). W pasie tym wystąpi również zwiększone prawdopodobieństwo opadów dużego gradu (do 2-3 cm w średnicy). Im dalej na zachód, tym więcej wilgoci w troposferze oraz mniejsze wartości CAPE, co będzie przekładać się na duże ryzyko ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia. Z uwagi na znacznie podwyższoną wartość energii CAPE z dolnych 3 km troposfery nie wyklucza się tam również słabej trąby powietrznej nie związanej z mezocyklonem. Pod wieczór potencjał na groźne zjawiska takie jak silne porywy wiatru i opady dużego gradu ulegnie znaczącemu zmniejszeniu. Nadal możliwe są jednak ulewne opady deszczu powodujące gdzieniegdzie podtopienia ze względu na stosunkowo wolny ruch przemieszczania się układów burzowych.

… Pozostała część kraju …

W tej części kraju komórek konwekcyjnych powinno być mniej z uwagi na bardziej suche warunki względem zachodu i centrum kraju. Z uwagi na dość dużą energię dostępną drogą konwekcji nie wyklucza się jednak wystąpienia kilku krótkotrwałych burz „pulsacyjnych” z dużym natężeniem zjawisk (silne opady deszczu i drobnego gradu w połączeniu z punktowymi uderzeniami wiatru do ok. 80-90 km/h). Ryzyko tego typu burz jest jednak stosunkowo małe, stąd w prognozie nie zostaje uwzględniony 1. stopień zagrożenia. W pierwszej części nocy zjawiska powinny zaniknąć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.