Prognoza konwekcyjna na dzień 2.06.2024 i noc 2/3.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 2.06.2024, 6:00 UTC do 3.06.2024, 6:00 UTC

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu intensywnych opadów oraz opadów gradu, a w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz trąby powietrznej.

Prognoza konwekcyjna na dzień 2.06.2024 i noc 2/3.06.2024

PODSUMOWANIE

W niedzielę ponownie pojawią się warunki do rozwoju burz. Związane będą z zaleganiem chwiejnej masy powietrza oraz bliską obecnością ośrodka niżowego. Pierwsze burze rozwinąć się mogą w godzinach porannych. Przybiorą formę głównie pojedynczych komórek burzowych, a część z nich  zorganizuje się w niewielkie struktury wielokomórkowe. Szczyt aktywności zjawisk burzowych przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Burze zanikną w pierwszej części nocy. Podczas burz należy spodziewać się następujących zjawisk współtowarzyszących:

  • Intensywnych opadów deszczu do 35-40 mm/h, lokalnie >40 mm/h
  • Opadów gradu o średnicy do 3 cm
  • Silniejszych porywów wiatru do ok. 70-80 km/h, punktowo do 90 km/h
  • Nie można wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE

…południowy zachód i zachód…

W tej części kraju wartości parametrów termodynamicznych będą nieco wyższe (CAPE do 1300-1400 J/kg) z powodu dłuższego czasu insolacji, lecz wartości parametrów kinematycznych będą niskie (DLS <10 m/s). W rezultacie  powstałe burze będą się przemieszczać bardzo powoli z północy na południe. Dodatkowo w przypadku systemów training storms możliwe będzie znaczna akumulacja opadu, a w konsekwencji – podtopienia. Burzom może towarzyszyć także opad gradu o średnicy do 3 cm oraz silne porywy wiatru, punktowo do 90 km/h.

…centrum, wschód i północny wschód…

Początkowo rozwój chmur konwekcyjnych będzie ograniczony przez zachmurzenie. Około południa lub po południu dojdzie do rozwoju chmur konwekcyjnych. Pojawią się wolno przemieszczające się burze, które przyniosą ulewne opady deszczu, powodujące podtopienia. Burze rozwijać się będą w środowisku umiarkowanych wartości parametrów termodynamicznych (CAPE do 1000 J/kg) oraz niskich wartościach parametrów kinematycznych (DLS <10 m/s, SRH 50-100 m2/s2). W związku z dużą energią CAPE występującą w dolnej części troposfery nie  można wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej. Burze zanikną w pierwszej części nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.