Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 03.06.2024 i noc 03/04.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.06.2024 godz. 06:00 UTC do 04.06.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej połowy kraju z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, opadów gradu i punktowo silnych porywów wiatru.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 03.06.2024 i noc 03/04.06.2024

Wraz z początkiem nowego tygodnia burze pojawiać się będą we wschodniej połowie kraju, częściowo na południu oraz na północy. Natomiast od zachodniej granicy do Polski wkroczy chłodny front atmosferyczny, który w ciągu dnia przejdzie przez nasz kraj. Podobnie jak w poprzednich dniach pierwsze burze  mogą pojawiać się już przed południem, jednak główna aktywność przypadnie na godziny popołudniowe. Zjawiska charakteryzować się będą z reguły niewielką prędkością przemieszczania się, a także towarzyszyć im będą:

  • Intensywne opady deszczu do ok. 30-35 mm/h, punktowo nie wyklucza się akumulacji >40 mm/h (zwłaszcza w przypadku wystąpienia kilku burz nad tym samym obszarem);
  • Opady gradu o średnicy około 2-3 cm; w przypadku wystąpienia superkomórek burzowych średnica gradzin może być lokalnie większa.
  • Silne porywy wiatru przekraczające punktowo 70-80 km/h.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Warunki panujące w dolnej i środkowej troposferze będą zbliżone do tych z poprzednich dni. Burze będą rozwijać się w środowisku termodynamicznym o na ogół małej i umiarkowanej chwiejności wynoszącej od 200 do 1000 J/kg. Największe nagromadzenie energii CAPE prognozowane jest na Pomorzu oraz na południu kraju, w rejonie Karpat. Parametry kinematyczne będą słabe, przez co rozwój konwekcji nastąpi w formie przeważnie niezorganizowanej. Jedynie na północy kraju prognozowane są umiarkowane wartości pionowego ścinania wiatru w najniższej warstwie troposfery o prędkości około 10 m/s. W takim przypadku nie można wykluczyć rozwoju kilku burz superkomórkowych, co ewentualnie znacznie zwiększy ryzyko wystąpienia opadów gradu oraz punktowo silnych porywów wiatru. Procesy wspomagające rozwój konwekcji będą również słabe, za wyjątkiem terenów górskich i podgórskich, gdzie wystąpi intensyfikacja ruchów wznoszących związanych z orografią terenu. Ponadto, w niektórych regionach kraju wilgotność będzie nieznacznie mniejsza niż w poprzednich dniach, głównie w środkowej części troposfery, chociaż wodność troposfery wyniesie na ogół 30 mm. Taka sytuacja przewidywana jest dla wschodniej części Mazowsza, Podlasia i częściowo Lubelszczyzny, gdzie prognozowana jest niższa wilgotność względna, stosunek zmieszania pary wodnej oraz nieznacznie podwyższony gradient pionowy temperatury. Prognozowana jest także niższa warstwa parcel layer depth, co może sugerować utrudnienie rozwoju głębokiej konwekcji w tym rejonie. Nie mniej, burze nadal mogą być lokalnie gwałtowne, a ich specyfika będzie w dalszym ciągu sprzyjać dużym nagromadzeniom sum opadowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.