Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 21.06.2024 i noc 21/22.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.06.2024 godz. 06:00 UTC do 22.06.2024, godz. 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowego zachodu oraz fragmentu centrum Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz w mniejszym stopniu trąby powietrznej.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej, północno zachodniej, centralnej oraz południowo wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 21.06.2024 i noc 21/22.06.2024

W piątek wieczorem a w szczególności w nocy z piątku na sobotę prognozowane są silne burze. Rozwój komórek burzowych będzie możliwy głównie za pośrednictwem ośrodka niskiego ciśnienia za naszą zachodnią granicą oraz jednoczesną obecnością gorącej i wilgotnej masy powietrza. Inicjacja konwekcji będzie miała miejsce najprawdopodobniej w godzinach późno popołudniowych, natomiast jej miejsce nie jest w tej chwili możliwe do określenia. Najpewniej rozwój burz nastąpi w południowo zachodniej części kraju a wypiętrzone chmury Cb w formach superkomórek przemieszczać się będą w kierunku północno-wschodnim/wschodnim. Burze będą miały charakter zorganizowany dlatego nie można wykluczyć obecności układu MCS o sygnaturze bow echo. Należy wówczas mieć na uwadze wystąpienie niszczycielskich porywów wiatru dochodzących do 130 km/h. W przypadku izolowanych superkomórek w południowo zachodniej części kraju nie można wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej.

W czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:

  • porywy wiatru o prędkości do 115-130 km/h,
  • punktowo silniejsze opady deszczu do ok. 50-60 mm,
  • opady gradu do ok. 4-5 cm,
  • trąba powietrzna.

Ze względu na dynamiczną sytuację i rozbieżności w wyliczeniach modeli numerycznych istnieje możliwość aktualizacji prognozy konwekcyjnej.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

W piątek pogodę nad Polską kształtować będzie stopniowo rozwijający się ośrodek niskiego ciśnienia ulokowany nad Niemcami. W ciągu dnia do naszego kraju w dalszym ciągu napływać będzie gorąca i jednocześnie chwiejna masa powietrza z południa. Zwłaszcza w południowo zachodniej części Polski w najcieplejszym momencie dnia maksymalna temperatura powietrza może osiągnąć lokalnie 32°C przy jednoczesnej temperaturze punktu rosy 18°C. Znaczne wygrzanie przyziemnej warstwy troposfery i jednoczesna obecność wilgoci stworzy warunki dla podwyższonych wartości energii CAPE. Wraz z postępem dnia wcześniej wspomniany niż ulegnie stopniowemu pogłębieniu oraz przesunięciu na wschód. Będzie to skutkowało napłynięciem znacznie chłodniejszej partii powietrza z zachodu. Na wysokości izobarycznej 850 hPa widoczny jest gradient termiczny postępujący w kierunku południowo wschodnim. Tuż przed przejściem frontu prognozowane jest wystąpienie strefy konwergencji wiatru skutkującej kumulacji wilgoci o wartościach dochodzących do 50 mm (Precipitable Water Amount).

… obszar objęty 2. stopniem zagrożenia …

W godzinach wieczornych na obszarze Czech dojdzie najprawdopodobniej do rozwoju silnej burzy wielokomórkowej składającej się z superkomórek. Niewykluczone, że w późniejszym stadium rozwoju może dojść do rozwoju burzy o sygnaturze radarowej bow echo. O silnym potencjale burz, które rozwiną się nad obszarem Czech świadczy między innymi wskaźnik CAPE dochodzący do 3000 J/kg, relatywnie nisko położony poziom swobodnej konwekcji czy silne ścinanie wiatru na odcinku 0-6 km ok. 25 m/s. Ponadto zakrzywiony w prawo hodograf oraz SRH na odcinku 0-3 km ok. 250 m2/s2 może doprowadzić do powstania trąby powietrznej o sile F2/F3. W dalszych godzinach system zorganizowanych burz w postaci superkomórek przemieści się nad obszar naszego kraju i najprawdopodobniej ulegnie osłabieniu. Jednakże nad obszarem Polski również obecne będą korzystne warunki do dalszego tworzenia się silnych burz. Ich wędrówka kontynuowana będzie w kierunku północno wschodnim, natomiast ze względu na słabszy poziomy przepływ powietrza, burze mogą przemieszczać się dość powoli. Z uwagi na duże pokłady wilgoci nagromadzonej w troposferze oraz prawdopodobną trajektorię burz główne zagrożenie wynikać będzie z nawalnych opadów deszczu i jego kumulacji.

Ze względu na rozbieżności wynikające z obliczeń modeli numerycznych istnieje również prawdopodobieństwo inicjacji konwekcji już na obszarze Saksonii i późniejsza wędrówka zorganizowanych układów burzowych w formie liniowej nad obszarem Polski. Układ MCS będzie wówczas posiadał zdolności do generowania niszczycielskich porywów wiatru.

… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Energia konwekcyjna na tym obszarze będzie znacznie niższa niż w pozostałej części Polski, natomiast jej wartość w dalszym ciągu dochodzić może do 1500 J/kg. Wskaźniki kinematyczne oscylować będą w okolicach 15 m/s (DLS), natomiast w dalszym ciągu istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk współtowarzyszących takich jak silne opady deszczu w związku z dużymi pokładami wilgoci w troposferze.

… pozostała część kraju …

Na podanym obszarze rozwój burz będzie bardziej ograniczony a największa szansa na ich wystąpienie przypadnie na godziny poranne, kiedy to układ będzie opuszczać terytorium Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.