Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 26.06.2024 i noc 26/27.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.06.2024, godz. 06:00 UTC do 27.06.2024, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 26.06.2024 i noc 26/27.06.2024

Po kilku dniach niewielkiego ochłodzenia oraz braku opadów, od środy ponownie pojawi się możliwość wystąpienia burz, która z każdym kolejnym dniem będzie coraz większa. Od jutra do Polski, szerokim strumieniem, zacznie napływać bardzo ciepła, zwrotnikowa masa powietrza z południa kontynentu. Temperatura w wielu regionach naszego kraju przez najbliższe dni będzie regularnie przekraczać 30°C. W środę burze będą występować głównie na południu kraju, jednak ich liczba będzie ograniczona, głównie do pojedynczych, choć miejscami także dość intensywnych, struktur burzowych. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu mogące powodować lokalne podtopienia. Ryzyko wystąpienia pozostałych zjawisk będzie znacznie mniejsze.

W czasie burz mogą występować następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • Ulewne opady deszczu o wysokości do ok. 30-35 mm w ciągu godziny;
  • Opady gradu o średnicy nie większej niż 2-3 cm;
  • Miejscami punktowe porywy wiatru powyżej 70 km/h.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

Na skutek napływu bardzo ciepłej masy powietrza nad obszar naszego kraju w kolejnych dniach stopniowo pojawiać się będzie coraz więcej chwiejności w atmosferze. W środę energia CAPE, na skutek dziennego nagrzewania, osiągnie maksymalne wartości rzędu 1500-1700 J/kg na południu kraju. Jednak w przeważającej części będą to umiarkowane wartości około 800-1200 J/kg. Na obszarze o podwyższonym prawdopodobieństwie wystąpienia burz (≥ 50%) pojawi się największa zawartość wilgoci w dolnej troposferze, niezbędna do powstania burz. Dodatkowo, mniej więcej w rejonie Małopolski, prognozowana jest niewielka konwergencja (zbieżność wiatru) oraz znaczące wymuszanie wznoszenia powietrza (w połączeniu z orografią terenu), co znacznie zwiększy ryzyko rozwoju burz w tym regionie. Na pozostałym obszarze, oznaczonym niższym ryzykiem wystąpienia burz (≥ 15%), warunki sprzyjające rozwojowi burz będą mniej korzystne. Przede wszystkim pojawi się dużo suchych warstw w atmosferze. Profil wilgotnościowy będzie umiarkowany. Na sporym obszarze obecny będzie również wysoki poziom kondensacji (> 1500 m) lub też energia hamująca konwekcję (CIN), co w połączeniu ze słabym wspomaganiem oraz brakiem kinematyki zwiastuje małe szanse na rozwój głębokiej konwekcji. Rozwój burz prognozowany jest w godzinach popołudniowych. Burze będą cechowały się niewielką prędkością przemieszczania z uwagi na słaby przepływ powietrza. Z tego względu (a także ze względu na znaczną wodność troposfery, maksymalnie około 38-40 mm) miejscami mogą pojawić się duże nagromadzenia wody opadowej czy też lokalne podtopienia.

W przypadku istotnych zmian w wyliczeniach poszczególnych modeli numerycznych istnieje możliwość aktualizacji prognozy konwekcyjnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.