Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.07.2024 i noc 16/17.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.07.2024, godz. 6:00 UTC do 17.07.2024, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Polski na wschód od linii Słupsk – Opole z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu oraz opadów dużego i bardzo dużego gradu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wąskiego pasa na zachodzie Polski z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.07.2024 i noc 16/17.07.2024

We wtorek burze mogą rozwinąć się już w godzinach okołopołudniowych, przede wszystkim na zachodzie i południu kraju. Z biegiem dnia będą pojawiać się nowe komórki i burze wielokomórkowe, które popołudniu utworzą linię burz w centrum i na północy. Na południu kraju rozwijać się będą superkomórki burzowe jak i burze wielokomórkowe. W nocy możliwe, że dojdzie do połączenia obu układów. W trakcie przechodzenia burz możliwy jest bardzo silny wiatr, opady dużego i bardzo dużego gradu oraz nawalne opady deszczu. Komórki burzowe będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim i wschodnim. Burze powinny utrzymać się do późnych godzin nocnych, a nawet do samego rana.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • nawalne opady deszczu do ok. 40-60 mm, w pojedynczych przypadkach powyżej 60 mm,
  • wiatr w porywach do ok. 90-100 km/h, punktowo do 110-120 km/h,
  • opady gradu do ok. 3-5 cm, lokalnie powyżej 5 cm,
  • trąby powietrzne.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …

We wtorek Polska zacznie dostawać się pod wpływ niżu znad Morza Północnego. Do kraju od południa napływać będzie wilgotne i gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Od zachodu już w godzinach przedpołudniowych zacznie rozwijać się linia zbieżności wiatru za którą wkroczy chłodny front atmosferyczny związane ze wspomniany niżem. Warunki termodynamiczne będą sprzyjające tworzeniu się gwałtownych burz. Dostępna energia termodynamiczna na poziomie ok. 1500-2000 J/kg w połączeniu z podwyższonymi parametrami kinematycznymi (DLS do ok. 15-22 m/s, LLS do ok. 15 m/s) przyczyni się do powstania zorganizowanych układów wielokomórkowych (MCS) jak i superkomórek burzowych. W centrum i na Pomorzu dojdzie do inicjacji takiego MCSa w postaci liniowej, który zacznie przemieszczać się w kierunku Mazur i Podlasia. Z kolei faworyzujące sueprkomórki warunki wystąpią przede wszystkim na południu kraju gdzie prognozuje się wystąpienie kilku z nich. Niewykluczone, że w godzinach wieczornych i nocnych dojdzie do powstania kolejnego MCS w rejonie południowo-wschodnim, który może połączyć się z tym „północnym” ale już w momencie opuszczania naszej wschodniej granicy. Burze będą generować bardzo silny wiatr w porywach do 100 km/h, punktowo, a zwłaszcza podczas przejścia superkomórek lub MCS porywy mogą dochodzić do nawet 120 km/h. Ze względu na wysoką zawartość wody w troposferze burzom towarzyszyć będą intensywne, a momentami nawalne opady deszczu do 40-50 mm, a nawet 60 mm. Prócz tego możliwy jest opad dużego gradu do 5 cm, a w przypadku superkomórek burzowych opadów dużego gradu >5 cm.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W wąskim pasie na zachodzie naszego kraju burze rozwiną się już około południa i w szybkim czasie zaczną organizować się w większe struktury, wchodząc jednocześnie w obszar objęty 2 stopniem zagrożenia. Tutaj zjawiska współwystępujące będą słabsze ale nie można wykluczyć silniejszych porywów wiatru do ok. 80-90 km/h czy intensywnych opadów deszczu do 30 mm jak również gradu do ok. 2-3 cm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.