PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.07.2024, godz. 06:00 UTC do 23.07.2024, godz. 06:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodu, a częściowo także północy, południa i centrum kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych (punktowo nawalnych) opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.
PODSUMOWANIE:
Do Polski na kilkadziesiąt godzin napłynęło bardzo ciepłe i zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe morskie, które w poniedziałek w ciągu dnia od zachodu będzie stopniowo wypierane przez chłodny front atmosferyczny. Już w godzinach przedpołudniowych w przedfrontowej strefie zbieżności wiatru prognozowany jest rozwój przeważnie słabo zorganizowanych układów burzowych (pojedyncze komórki, słabe i nietrwałe układy wielokomórkowe). W ciągu dnia burz będzie przybywać, a strefa ich największej aktywności stopniowo będzie przesuwać się na wschód. Najczęściej występującą formą organizacji układów burzowych wciąż będą słabo zorganizowane układy wielokomórkowe. Nie wyklucza się kilku przypadków układów konwekcyjnych z dobudową wsteczną. Poszczególne ośrodki burzowe będą przemieszczały się dość wolno, co będzie przyczyną lokalnie dużych sum opadów i podtopień. Wieczorem i w godzinach nocnych zjawiska będą słabnąć i zanikać, a główna strefa ich aktywności przesunie się na wschód i obejmie m. in. woj. warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i małopolskie.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:
- Ulewne i nawalne opady deszczu, do 35-50 mm w ciągu godziny, punktowo w kilu przypadkach do 65 mm w ciągu godziny
- silne porywy wiatru o prędkości do 80-90 km/h,
- opady gradu o średnicy do ok. 2 cm,
- dodatkowo nie wyklucza się pojedynczej trąby powietrznej.
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
… zachód, południowy zachód, północ i częściowo centrum Polski …
Burze w tej części kraju mogą występować już w godzinach przedpołudniowych. Wczesnym popołudniem energia CAPE wzrośnie w omawianej strefie do wartości 1000-1500 J/kg, a PW osiągnie 40-45 mm. Jednocześnie środowisko rozwoju burz będzie charakteryzowało się występowaniem stosunkowo małych wartości pionowego ścinania wiatru (prognozowana wartość DLS w strefie chwiejności wyniesie do ok. 10 m/s, tylko na Pomorzu Wschodnim i Warmii może być nieco wyższa, do 12-15 m/s). Pod wpływem przedfrontowej strefy zbieżności powstanie strefa słabo zorganizowanych i na ogół nietrwałych burz wielokomórkowych, która z upływem dnia będzie stopniowo przesuwać się na wschód. Nie wyklucza się także rozwoju superkomórki wysokoopadowej oraz 2-3 przypadków burz wielokomórkowych ze wsteczną dobudową komórek. Za główną strefą burz będzie występowało zachmurzenie duże i niskie wartości pionowego gradientu temperatury, co mocno ograniczy tam rozwój kolejnych ośrodków burzowych. Do wieczora strefa burz dojdzie m.in. do Warmii, woj. łódzkiego i woj. śląskiego. Głównym zagrożeniem podczas burz będą ulewne, a miejscami nawalne opady deszczu powodujące podtopienia. Lokalnie może spaść grad i pojawią się porywy wiatru o prędkości do ok. 90 km/h. Istnieje też marginalne prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej niezwiązanej z mezocyklonem. W pierwszej części nocy burze znacznie osłabną i przesuną się jeszcze bardziej na wschód.
… wschodnia część kraju …
Do późnego popołudnia w tej części kraju burze nie powinny występować. Pod wieczór od zachodu zaczną rozwijać się pierwsze komórki opadowe i burzowe. W pierwszej części nocy z zachodu dotrze strefa z burzami wielokomórkowymi, jednak w większości będą to stopniowo zanikające układy konwekcyjne. Tylko miejscami rozwiną się nowe komórki burzowe (CAPE o wartości do 300-400 J/kg), które będą stanowiły zagrożenie z uwagi na możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu sprowadzających podtopienia. Ich prawdopodobieństwo nie jest jednak na tyle wysokie, aby spełniać kryteria 1. stopnia zagrożenia. Nieliczne ośrodki burzowe mogą być aktywne jeszcze w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek.