Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 24.07.2024 i noc 24/25.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.07.2024, godz. 06:00 UTC do 25.07.2024, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 24.07.2024 i noc 24/25.07.2024

W środę nad przeważającą częścią kraju mogą występować słabe bądź umiarkowane burze związane z przechodzeniem frontu chłodnego. Największe prawdopodo-bieństwo ich rozwoju dotyczy południowej części kraju, a najmniejsze północno-wschodniej części Polski. Zjawiska konwekcyjne nie powinny być silne, jednak mogą generować intensywne opady deszczu oraz lokalnie silne porywy wiatru. Aktywność elektryczna burz będzie różna w zależności od regionu. Najwięcej zjawisk burzowych wystąpi w ciągu dnia, natomiast pod wieczór aktywność powinna stopniowo zanikać.

W czasie burz mogą występować następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • intensywne opady deszczu o wysokości do około 20-30 mm w ciągu godziny;
  • lokalnie silne porywy wiatru o prędkości powyżej 70 km/h;
  • opady małego, drobnego gradu;
  • dodatkowo istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

Przez nasz kraj przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny związany z zatoką niskiego ciśnienia obecną nad Skandynawią. Polska znajdzie się wzdłuż osi tejże zatoki, skierowanej w kierunku południowo-wschodnim. Przed frontem, we wschodniej połowie kraju, prognozowane są nieco wyższe temperatury niż w zachodniej części, gdzie już za frontem do Polski napływać będzie świeża, chłodna masa powietrza polarno-morska.

Nad przeważającą częścią kraju pojawią się dogodne warunki termodynamiczne do rozwoju słabych bądź umiarkowanych burz. Na sporym terenie prognozowane są wzrosty energii CAPE do około 250-500 J/kg, choć lokalnie pojawią się wyższe wartości w granicach 600-800 J/kg zwłaszcza na południu Polski. Również na południu kraju prognozowane są najniższe wartości wskaźnika Lifted Index około -4. W związku z przechodzeniem frontu, w całym profilu troposfery pojawi się dużo wilgoci. Maksymalna wodność troposfery osiągnie od 25 mm w większości województw do maksymalnie 30 mm na północy kraju. Warunki kinematyczne oraz wspomaganie i wymuszanie konwekcji będzie na ogół słabe. Uskoki wiatru z górnych partii atmosfery nie wpłyną znacząco na dynamikę oraz specyfikę burz. Prognozowane są jedynie lokalnie silniejsze uskoki wiatru w dolnej troposferze. Natomiast w połączeniu z dużą zawartością energii CAPE w dolnych kilometrach atmosfery oraz niskim i bardzo niskim poziomem kondensacji (LCL) nie można wykluczyć rozwoju pojedynczej trąby powietrznej, chociaż szanse pozostają bardzo niewielkie. Burze rozwijać się będą głównie w lokalnych strefach zbieżności wiatru i powodować będą chwilami intensywne opady deszczu oraz lokalnie silniejsze porywy wiatru. Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz dotyczy południowej części kraju. W regionach bardziej centralnych oraz północnych spodziewana jest nieco płytsza konwekcja, która jednak również może doprowadzić do rozwoju słabo bądź umiarkowanie aktywnych elektrycznie burz. Kierunek przemieszczania się burz będzie powiązany z przepływem powietrza wokół zatoki niskiego ciśnienia. Stopniowy zanik burz prognozowany jest na godziny wieczorne, jednak opady konwekcyjne mogą występować także w nocy ze środy na czwartek.  

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.