Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 9.08.2024 i noc 9/10.08.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 9.08.2024, godz. 06:00 UTC do 10.08.2024, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 9.08.2024 i noc 9/10.08.2024

W okresie ważności prognozy nasz kraj pozostanie w dość ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego. Dodatkowo z zachodu na wschód przejdzie ciepły, a później chłodny front atmosferyczny niżu z ośrodkiem znad rejonu Wysp Owczych. W pierwszej części dnia pod wpływem niewielkiej chwiejności na wschodzie i południowym wschodzie kraju rozwiną się pojedyncze, rozproszone komórki konwekcyjne dające przelotne opady deszczu, a miejscami słabe burze, zwłaszcza na południu woj. lubelskiego i w woj. podkarpackim. Komórki te mogą tworzyć miejscami małe i nietrwałe układy wielokomórkowe. Już wczesnym popołudniem sporadyczne burze i opady konwekcyjne zaczną stopniowo zanikać i odsuwać się na wschód.

Po południu od północnego zachodu kraju w głąb Polski najpierw będzie przemieszczać się strefa opadów związana z ciepłym, a następnie z chłodnym frontem atmosferycznym. Na północy kraju prognozowana jest niewielka chwiejność w połączeniu z umiarkowanie silnym pionowym ścinaniem wiatru, stąd również i tu prognozowane jest rozwinięcie się niewielkich układów konwekcyjnych, a miejscami wystąpienie burz. Komórki burzowe w północnej części kraju mogą być bardziej trwałe, a szczyt ich aktywności przypadnie na godziny wieczorne. W drugiej części nocy osłabione układy konwekcyjne dotrą do północnego wschodu Polski, gdzie także mogą wystąpić sporadyczne, słabe burze. Zjawiska w północno-zachodniej części kraju, w szczególności w rejonie Wybrzeża, obok silniejszych opadów deszczu mogą także przynosić silniejsze porywy wiatru.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • Dość silne opady deszczu, do 15-20 mm w ciągu godziny,
  • silniejsze porywy wiatru, punktowo do ok. 65 km/h.
  • dodatkowo na wschodzie Polski istnieje małe prawdopodobieństwo rozwinięcia się trąby powietrznej niezwiązanej z mezocyklonem.
Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.