PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.08.2024, godz. 06:00 UTC do 16.08.2024, godz. 06:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany na obszarze obejmującym południową, środkową i zachodnią część kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i ulewnych opadów deszczu.
PODSUMOWANIE:
Do południowej, zachodniej i centralnej części kraju napłynie gorąca, ale wilgotna i chwiejna masa powietrza. Początkowo na zachodzie i południowym zachodzie kraju (w tym w woj. wielkopolskim) zachmurzenie może być duże, a lokalnie będą występować zanikające burze i strefy opadów konwekcyjnych. Obszar większego zachmurzenia z upływem czasu przemieszczać się będzie na północ i północny wschód.
W ciągu dnia w strefie od woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego po opolskie, śląskie i małopolskie zaczną rozwijać się kolejne strefy zachmurzenia konwekcyjnego. Burze najpierw powinny pojawić się na obszarach górskich i podgórskich, a następnie w pozostałych częściach wyżej wspomnianej strefy. Im dalej na południe, tym prawdopodobieństwo burz będzie wyższe. Przeważać będą pojedyncze komórki burzowe oraz burze wielokomórkowe, jednak nie wyklucza się rozwoju pojedynczej superkomórki wysokoopadowej. Największa aktywność zjawisk prognozowana jest na późne godziny popołudniowe i wieczorne. Burzom mogą towarzyszyć opady dużego gradu, silny wiatr z porywami punktowo osiągającymi prędkość 90-100 km/h oraz ulewne opady deszczu. W 2-3 przypadkach opady mogą być nawalne (powyżej 50 mm/h), co będzie wiązało się z wystąpieniem podtopień. W nocy z czwartku na piątek zjawiska osłabną, znacznie zmniejszą swoją liczebność i przesuną się bardziej na wschód.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:
- ulewne opady deszczu, do ok. 35 mm w ciągu godziny, a w 2-3 przypadkach do 50-55 mm.
- silne porywy wiatru, punktowo do 90-100 km/h,
- opady gradu o średnicy do 3-4 cm.
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
… zachód, centrum, południe i południowy zachód kraju …
W pierwszej części dnia na zachodzie i południowym zachodzie kraju prognozowany jest wzrost zachmurzenia związany z przemieszczaniem się pozostałości po nocnych burzach znad wschodnich Niemiec, Ziemi Lubuskiej i częściowo Dolnego Śląska. Nie wyklucza się, że kilka ośrodków burzowych nadal będzie aktywnych, jednak dość szybko powinny zaniknąć. Później, w godzinach popołudniowych, rozwiną się nowe strefy komórek burzowych, w szczególności na obszarach górskich i podgórskich (Sudety, Przedgórze Sudeckie, Pogórze Karpackie, Beskidy, Tatry i Podhale). Pod wpływem energii CAPE osiągającej ok. 1500-2000 J/kg oraz stref zbieżności wiatru w warstwie granicznej atmosfery rozwiną się rozproszone, przeważnie nietrwałe, lecz miejscami dość silne pojedyncze komórki burzowe. Na południowym zachodzie, południu i w centrum kraju komórki burzowe z czasem mogą tworzyć niewielkie układy wielokomórkowe przemieszczające się stosunkowo wolno na północny wschód. Niewielkie wartości pionowego ścinania wiatru sprawią, że układy konwekcyjne będą nietrwałe, a prawdopodobieństwo wystąpienia dobrze zorganizowanej burzy mocno ograniczone (nie wyklucza się jednak krótkotrwałej superkomórki wysokoopadowej na obszarach podgórskich). Głównym zagrożeniem podczas burz będą silne porywy wiatru, opady dużego gradu (do 3-4 cm w średnicy) oraz opady deszczu do ok. 35 mm w ciągu godziny (w 2-3 przypadkach do 50-55 mm). W pierwszej części nocy burze znacznie osłabną, a po północy aktywne będą już tylko pojedyncze ośrodki. Burze w godzinach nocnych przesuną się bardziej na wschód, obejmując swoim zasięgiem woj. mazowieckie i świętokrzyskie.