PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.08.2024 godz. 06:00 UTC do 21.08.2024, godz. 06:00 UTC.
2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla fragmentu wschodniej i południowej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu.
PODSUMOWANIE:
We wtorek Polska znajdzie się w zasięgu oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego, który to początkowo oddzielać będzie dwie różne masy powietrza. W godzinach około południowych dojdzie do inicjacji konwekcji we wschodniej części kraju. Najsilniejszych burz o charakterze wysoko opadowym spodziewać można się głównie w południowo wschodniej części Polski. Podobnie jak w przypadku minionych dni, powstałe komórki burzowe będą przemieszczać się dość wolno co spowodować może zalania czy podtopienia. Ponadto w nocy z wtorku na środę od południowego zachodu, do Polski wejdzie strefa opadów wielkoskalowych w której to również mogą pojawić się burze.
W czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:
- porywy wiatru o prędkości do 75-80 km/h,
- punktowo silniejsze opady deszczu do ok. 70 mm.
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
We wtorek Polska znajdzie się w zasięgu oddziaływania wyżu znad Estonii. Jednocześnie wschodnia część kraju pozostanie w sektorze obniżonego ciśnienia z równoległą obecnością frontu atmosferycznego o charakterze zafalowania. Front ten będzie skutecznie blokować gorące powietrze zwrotnikowe obecne jeszcze w południowo wschodnim fragmencie kraju od powietrza pochodzenia polarno-morskiego napływającego szerokim strumieniem z zachodu. Na wysokości izobarycznej 850 hPa widoczny jest gradient termiczny postępujący z północnego zachodu w kierunku południowo wschodnim.
… obszar objęty 2. stopniem zagrożenia …
Na obszarze objętym 2. stopniem zagrożenia energia dostępna drogą konwekcji osiągnąć może wartości 2000 J/kg w połączeniu jednoczesnym ścinaniem wiatru o wartości 10 m/s. Ponownie zaznaczy się również podwyższone uwodnienie troposfery sięgające okolice 46 mm. Stosunek zmieszania pary wodnej wyniesie natomiast 14 g/kg. W związku z powyższym powstałe komórki burzowe będą przemieszczać się dość wolno co w konsekwencji doprowadzić może do podtopień czy zalań. Prognozowana inicjacja konwekcji najpewniej przypadnie na godziny około południowe a powstałe komórki przemieszczać się będą w kierunku północno zachodnim. Burze będą miały najprawdopodobniej charakter pojedynczych komórek mogących w kilku przypadkach łączyć się w klastry wielokomórkowe.
… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
Na obszarze obowiązującego 1. stopnia zagrożenia energia CAPE będzie niższa w porównaniu do południowo wschodniego fragmentu kraju (ok. 400-1000 J/kg). Warunki kinematyczne będą natomiast zbliżone (DLS 10 m/s) co ponownie w połączeniu z uwodnieniem troposfery może doprowadzić do generowania podwyższonych sum opadu atmosferycznego pochodzenia konwekcyjnego.
… pozostała część kraju …
Na pozostałym obszarze Polski ewentualne burze możliwe będą głównie w nocy z wtorku na środę. Wspomniany wcześnie układ wysokiego ciśnienia będzie stopniowo odsuwać się na wschód co umożliwi napływ powietrza z zachodu. Adwekcja powietrza polarno-morskiego przyczyni się jednocześnie do powstania wielkoskalowych opadów deszczu. Strefa opadów wkroczy do Polski najpewniej od strony Czech w pierwszej części nocy i przemieszczać się będzie w kierunku północno wschodnim. Energia CAPE nie powinna być większa niż 400 J/kg natomiast zaznaczy się tu obecność ścinania wiatru, którego prędkość może wynieść nawet 25 m/s. Dlatego też nie można wykluczyć wypiętrzenia się chmur Cumulonimbus, które rozwijać się będą tuż przed strefą opadów wielkoskalowych lub w ich wnętrzu.