Silnych burz nad USA ciąg dalszy – linia szkwału i możliwość seryjnego derecho

Rognoza siły burz dla USA na 26.10.2010

W USA w ostatnich dniach nasiliły się  zjawiska konwekcyjne. Dziś nad znacznym obszarem tego kraju ponownie przejdą silne burze, tym razem w postaci długo żyjącego liniowego układu MCS zawierającego linię szkwału i wbudowane superkomórki. Możliwe jest wystąpienie typowego derecho seryjnego,  które przyniesie silne porywy wiatru i kilka – kilkanaście tornad.  Już teraz radary meteorologiczne pokazują nam rozwój linii szkwału wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego, która  ciągnie się od stanu Illinois, przez Missouri aż  po Arkansas. 

Obraz radarowy – 26.10.2010, godz. 9:30 UTC

      

Storm Prediction Center wydał już specjalne ostrzeżenie o możliwości występowania tornad i silnych porywów wiatru wzdłuż formującej się burzy. Układ ten teraz będzie szybko przemieszczać się na wschód, a jego największa siła spodziewana jest w stanach Indiana, Ohio i Kentucky.  Storm Prediction Center określa ryzyko wystąpienia silnych i niszczących burz jako wysokie.

Prognoza GFS na 26.10.2010, godz. 12:00 UTC (Wetterzentrale)

Przyczyną tak gwałtownych burz będzie potężny układ niżowy, który utworzył się nad północną częścią USA. Niż już teraz jest bardzo silny i nadal  się pogłębia. Spowoduje on bardzo silne wiatry nie tylko tam, gdzie pojawi się linia szkwałowa, ale także w wielu  północnych stanach. 

Prognoza GFS na 26.10.2010, godz. 12:00 UTC (Wetterzentrale)

Będzie to wiatr wynikający z dużego gradientu ciśnienia atmosferycznego. Warto zwrócić uwagę na temperaturę mas powietrza, jaką oddziela chłodny front układu.  Przed frontem temperatura będzie miejscami przekraczać 20 st.C, podczas gdy za frontem będzie już ok. 10 – 12 st.C.

Ponieważ mówimy o derecho seryjnym, to warto tutaj wspomnieć o warunkach, jakie umożliwiają rozwój tego typu burzy. Chwiejność termodynamiczna nie musi być bardzo duża – prognozy modeli numerycznych dla części USA narażonej dzisiaj na nawałnice  mówią  o CAPE osiągającym wartości 300 – 800 J/kg.

Strefy głębokiej, wilgotnej konwergencji – prognoza na 26.10.2010 (model RUC)

Jednak wraz z frontem atmosferycznym pojawi się głęboka, silna konwergencja  i to ona będzie bardzo nasilać rozwój zjawisk konwekcyjnych w postaci linii szkwału. Do tego będzie występować bardzo silny przepływ poziomy (wiatr) w troposferze, o czym mogą świadczyć  wysokie wartości pionowych uskoków wiatru w różnych warstwach troposfery: 0-1 km (LLS) – do  ok. 25-30 m/s, 0-6 km (DLS) – do 30-40 m/s. 

SRH3 – prognoza na 26.10.2010 (model RUC)

Uskok kierunkowy wiatru w        związku   z silnymi przepływami w dolnej części troposfery też będzie bardzo duży – SRH-3 do 400-800m2/s2  (będzie to świadczyć o dość sporej  zmianie kierunku wiatru wraz z wysokością).

Sytuacja, jaka dziś panuje w północno – wschodniej części USA może przypominać podobne zdarzenie ze stycznia 2007, które dotknęło Europę, w tym część Polski. Potężnemu orkanowi Kyrill towarzyszyła rozległa linia szkwału przynosząca niszczące wiatry i tornada.

DLS – prognoza na 26.10.2010 (model RUC)

W wielu miejscach na linii  szkwału wyładowania atmosferyczne były tak częste, że zjawisko  przypominało typowo letnią burzę, mimo że mieliśmy środek kalendarzowej zimy.  

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz