Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.08.2024 i noc 30/31.08.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.08.2024, godz. 06:00 UTC do 31.08.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej oraz częściowo północnej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz z powodu ryzyka wystąpienia lokalnych gwałtownych porywów wiatru.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.08.2024 i noc 30/31.08.2024

W piątek wraz z nasuwającym się chłodnym frontem atmosferycznym nad zachodnią częścią kraju przewidywane jest wystąpienie burz. Początkowo ich rozwój może być ograniczany przez wysoki poziom kondensacji (LCL), jednak bliżej godzin wieczornych sytuacja ulegnie zmianie. Prognozowany jest rozwój głównie rozproszonych, pojedynczych komórek burzowych, generujących intensywne opady deszczu, a miejscami także silne porywy wiatru. Burze będą aktywne wieczorem, a także możliwe są również w nocy z piątku na sobotę w głębi kraju. Większość powstałych struktur konwekcyjnych powinna przesuwać się z reguły w niewielkim tempie w kierunku wschodnim. Ponadto bardzo niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju burz w ciągu dnia pojawi się również na południowym-wschodzie Polski.

W czasie burz mogą występować następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • intensywne opady deszczu o wysokości powyżej 40 mm w ciągu godziny;
  • lokalnie silne porywy wiatru o prędkości powyżej 80-100 km/h;
  • opady gradu o średnicy około 2-3 cm.

SZCZEGÓŁÓWE OMÓWIENIE:

W piątek do Polski północno-zachodniej znad Niemiec wkroczy chłodny front atmosferyczny, który spowoduje wyraźne ochłodzenie w tej części kraju. Przed jego strefą pojawi się w dość wąskim pasie umiarkowana ilość energii CAPE na poziomie 200-1000 J/kg. W tej przesuwającej się wraz z frontem strefie pojawią się najdogodniejsze warunki do rozwoju burz, które będą częściowo korzystne m.in. z powodu dość znacznego wymuszenia konwekcji wraz z obecnością strefy frontowej. Jednak w pierwszej połowie dnia na większości obszaru objętego 1. stopniem zagrożenia wystąpi wysoki poziom kondensacji, co będzie ograniczać rozwój burz. Sytuacja ta ulegnie zmianie w godzinach wieczornych. Wpłynie to również na charakter konwekcji, nadając burzom bardziej izolowany charakter przy niewielkiej prędkości przepływu powietrza oraz słabych uskokach wiatru (z wyjątkiem Wybrzeża, gdzie prognozowane są nieco silniejsze uskoki, około 15 m/s w warstwie 0-6 km).

Z uwagi na znaczne ryzyko wystąpienia intensywnych, momentami nawalnych opadów deszczu 1. stopień ostrzeżenia zostaje wydany dla zachodniej części kraju. W atmosferze prognozowana jest duża zawartość wilgoci (stosunek zmieszania pary wodnej powinien przekroczyć 10/11 gramów na każdy kilogram powietrza, natomiast całkowita wodność troposfery powinna oscylować w granicach 38-42 mm). W związku z tym lokalnie mogą wystąpić bardzo ulewne opady deszczu prowadzące do zalań i podtopień zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. Ponadto możliwe są także częściowe, ale dosyć znaczące niedosyty wilgoci w profilu pionowym, co może również doprowadzić do wyraźnie nasilonych lokalnych porywów wiatru podczas prądów zstępujących z poszczególnych komórek burzowych (m.in. podwyższone wartości DCAPE).

Niewielkie szanse na rozwój burz pojawią się także na południu i południowym-wschodzie kraju, jednak tutaj z uwagi na mało korzystne parametry atmosferyczne oraz nieznaczną tylko chwiejność atmosfery ryzyko rozwoju burz będzie marginalne, a powstałe zjawiska nie powinny cechować się gwałtownym przebiegiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.