PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.09.2025, godz. 06:00 UTC do 15.09.2025, godz. 06:00 UTC
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej oraz centralnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnego wiatru, a w mniejszym stopniu także opadów gradu.
PODSUMOWANIE:
Niedziela w Polsce przyniesie burze. Najsilniejsze zjawiska pojawią się na wschodzie i w centrum kraju. Rozwinąć się mają na froncie atmosferycznym, który przemieszczać się będzie nad Polską. Przed frontem zalegać będzie chwiejna masa powietrza, co skutkować będzie rozwojem burz. Niektóre komórki burzowe mogą nieść zagrożenie, głównie za sprawą ulewnych opadów oraz silnego wiatru. Burze początkowo przybiorą postać pojedynczych komórek burzowych, chociaż, jak wskazują wyliczenia modeli numerycznych, w późniejszym czasie może dość do zorganizowania się burz w strukturę wielokomórkową. Szczyt aktywności formacji burzowych przypadnie na godziny wieczorne i popołudniowe. Burze przemieszczać się będą przeważnie w kierunku północno-wschodnim i wschodnim.
W czasie burz należy się spodziewać następujących zjawisk współistniejących:
- Opady gradu do 30-40 mm/h,
- Porywów wiatru do 80-90 km/h,
- Opadów gradu do 3 cm.
OMÓWIENIE:
W niedzielę w związku z obecnością aktywnego frontu atmosferycznego z zafalowaniem oraz występowaniem równowagi chwiejnej w atmosferze rozwiną się burze. Chwiejność termodynamiczna będzie umiarkowana (parametr SB CAPE do 500-700/800 Jkg-1), a parametry kinematyczne – stosunkowo niskie (DLS do ok.10 m/s). Z uwagi na wysoką zawartość wilgoci w troposferze, na co wskazuje parametr PWAT, który osiągnie nawet 35-37 mm, oraz na raczej dość niską prędkość przemieszczania się burz, formacje te mogą powodować lokalne zalania. W sytuacji zorganizowania się burz w formację wielokomórkową zagrożenie mogą stanowić również silne porywy wiatru. Grad stanowić będzie mniejsze zagrożenie, lecz nie można go wykluczyć. Jeśli już się pojawi, to w początkowej fazie burz i nie powinien przekroczyć średnicy 2-3 cm.
Początkowo rozwój burz spodziewany jest w linii frontu atmosferycznego na obszarze północnej części Podkarpacia, zachodniej części województwa łódzkiego oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Dalej system burzowy przemieszczać miałby się nad Mazowszem oraz nad Lubelszczyzną. Niewykluczone, że formacja „zahaczyłaby” także o Podlasie i Mazury.