Nad Europą w ciągu następnych kilku dni dojdzie do rozwoju ciekawej i rzadko spotykanej sytuacji synoptycznej. Na wschód od powstającego nad północnym Atlantykiem i Grenlandią rozległego układu wyżowego uformuje się głęboki i aktywny niż, który będzie szybko przemieszczać się na południe, w stronę Wielkiej Brytanii i Morza Północnego. W zachodniej części układu niżowego dojdzie do bardzo silnej adwekcji zimnej, arktycznej masy powietrza. Spowoduje to wytworzenie się pewnej, dość dużej jak na tę porę roku, chwiejności termodynamicznej.
Bańka zimnego powietrza rodem z Arktyki dotrze do Wysp Brytyjskich w nocy z czwartek na piątek. Na wysokości 500 hPa (tj. ok. 5-6 km nad poziomem morza) temperatura powietrza będzie wynosić poniżej -40 st.C, a na wysokości ok. 1,5 km – poniżej -10 st.C. Wody morskie wokół Wielkiej Brytanii i w Morzu Północnym maja temperaturę na poziomie kilku stopni Celsjusza. To spowoduje tworzenie się bardzo licznych chmur kłębiastych nad tymi akwenami, z których w tak zimnych masach powietrza będzie bardzo mocno sypać śnieg. Opady na szczęście będą mieć charakter przelotny, ale mogą być znacznie bardziej wydatne, niż kilkunastogodzinne opady śniegu o charakterze ciągłym.
Niektóre komórki opadowe będą rozbudowywać się dość wysoko (ponad 5-6 km wysokości), co może prowadzić do wyładowań atmosferycznych.
Silne opady śniegu będą przechodzić nad Europą północno – zachodnią przez kilka dni. Najwięcej śniegu spadnie w strefie przybrzeżnej Wysp Brytyjskich oraz Francji, Belgii, Holandii, Niemiec i Norwegii. Opisany powyżej przebieg pogody w następnych dniach w tych krajach jest dość charakterystyczny. Nazywany jest efektem wielkiego jeziora (z ang. Lake effect)i powstaje, gdy nad względnie ciepłe wody wielkiego jeziora lub morza napłynie bardzo zimne powietrze. Lake effect jest szczególnie odczuwalny wczesną zimą. Zdarza się tak, że podczas pierwszych napływów bardzo zimnych, arktycznych mas powietrza w strefie przybrzeżnej wielkiego jeziora bądź morza w ciągu kilkudziesięciu godzin spada ponad 1 metr świeżej pokrywy śnieżnej ! W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin bardzo silne opady śniegu przeszły w rejonie Zatoki Gdańskiej, ich przyczyną był właśnie efekt wielkiego jeziora.