Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, dzisiejszy dzień w wielu miejscach w Polsce przyniósł sporo zjawisk burzowych. Miejscami spadł grad o wielkości orzecha włoskiego. Najsilniejsza z burz utworzyła się około godz. 12:00 w rejonie Zakopanego, przeszła przez Nowy Targ, Nowy Sącz i około godz. 17:00 dotarła do Rzeszowa.
Na drodze burzy superkomórkowej, która utworzyła się na Podhalu, notowano silne opady deszczu i gradu. W wielu miejscach gradziny miały 2-3 cm średnicy. Po przejściu przez Beskidy, w rejonie Rzeszowa burza zaczęła słabnąć, ale nadal dawała opad gradu. Po godzinie 17:00 dwa kolejne ośrodki burzowe utworzyły się nad południową częścią woj. lubelskiego. Z tych burz również mógł spaść spory grad, gdyż miały bardzo duże odbiciowości radarowe rdzeni opadowych, ponadto wykazywały oznaki istnienia słabych mezocyklonów.
Burzowo pierwszy dzień Wielkanocy zakończył się także w woj. śląskim, łódzkim, a także w niektórych regionach woj. mazowieckiego. Natomiast od woj. małopolskiego po świętokrzyskie i lubelskie ciągnęła się strefa ciągłych, chwilami dość obfitych opadów. Opady te były spowodowane przez chmury, które tworzyły się nad wschodnimi Czechami i przynosiły tam burze. Niestety, nad Polską szybko traciły charakter chmur burzowych przekształcając się w chmury typu Nimbostratus.
Przyczyną występowania burz w ostatnich godzinach jest wyraźny niż górny, który znajduje się nad Polską i powoli przemieszcza się na południowy zachód. Wraz z nim w środkowej troposferze pojawiło się chłodniejsze powietrze, powodując niestabilność. W związku z tym pojawiła się umiarkowanie duża chwiejność termodynamiczna (CAPE na poziomie do ok. 1000 J/kg) i dzięki temu mogły utworzyć się burze. Silniejsze uskoki pionowe wiatru były zaś przyczyną powstania dzisiejszej superkomórki burzowej na południu Polski.
Jutro pogoda w Polsce niewiele się zmieni. Nadal będzie burzowo, zwłaszcza w południowej połowie kraju. Podczas burz będzie mocno padać, nie wyklucza się też opadów drobnego gradu. Uskoki pionowe wiatru trochę osłabną, dlatego ryzyko zorganizowania się komórek burzowych w superkomórki będzie znacznie mniejsze niż dziś. Natomiast na północy RP powinno być sporo słońca i bez deszczu. Będzie dość ciepło – od ok. 16oC na południowym zachodzie kraju do 21-22oC na północy i wschodzie Polski.