Układ wyżowy „Falk”

Polska w dalszym ciągu jest pod wpływem oddziaływania silnego antycyklonu z centrum ulokowanym nad Europą Północną. Układ ten zaciąga do naszego kraju dość chłodną, lecz niezbyt wilgotną masę powietrza, dzięki czemu w wielu regionach kraju możemy się cieszyć słoneczną aurą, z niewielką ilością chmur na niebie lub wręcz bezchmurnym niebem. Nieco gorzej jest na wschodzie RP – tutaj występuje większa wilgotność względna w planetarnej warstwie granicznej, co związane jest z obecnością górnego ośrodka niżowego oraz frontu okluzji ulokowanych na wschód od  granicy państwowej.

Zachód słońca na tle chmur piętra wysokiego sfotografowany z Zielonki (Fot. Grzegorz Zawiślak)

Zachód słońca na tle chmur piętra wysokiego sfotografowany z Zielonki (Fot. Grzegorz Zawiślak)

Masa powietrza, która napływa do nas z północy (PA), przynosi na ogół pogodną aurę, w związku z tym nocami musimy się liczyć z coraz większymi, radiacyjnymi spadkami temperatury minimalnej. Na nadchodzącą noc oraz jutrzejszy poranek modele UM i GFS przewidują wartości temp. do -2 – -6 stopni Celsjusza, choć miejscami, zwłaszcza w obniżeniach terenu, nie można wykluczyć jeszcze mniejszych temperatur (do ok. -7 – -10 st.C). Podobne prognozy są również na kolejną noc (z poniedziałku na wtorek), z tym, że na wschodzie oraz północnym i częściowo południowym – wschodzie, a także miejscami południu (poza obszarami górskimi), oraz północy może być poniżej -7 st.C.

Widoczny "jęzor" chłodnego powietrza oraz niż górny na poziomie 500 hPa

Widoczny "jęzor" chłodnego powietrza oraz niż górny na poziomie 500 hPa

Poniedziałek oraz wtorek w większości kraju będą mijać pod znakiem małego zachmurzenia i co za tym idzie – dużej ilości słońca. Nieco więcej chmur (piętra niskiego oraz średniego) możliwych jest jutro głównie w całej wschodniej części kraju oraz częściowo na północy i w centrum, zaś pojutrze przede wszystkim ponownie w dzielnicach wschodnich, południowo – wschodnich, południowych, centralnych i północnych. Miejscami, zwłaszcza na południowym i północnym – wschodzie, nie można też wykluczyć przelotnych opadów śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie jutro od 0 – -1 stopni Celsjusza w dzielnicach północno – wschodnich do +6 – +8 st.C na krańcach południowo – zachodnich, z kolei pojutrze od -2 st.C na północnym – wschodzie do +2 – +3 st.C na zachodzie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz