Uważajmy na burze

Do Polski znad Niemiec zbliża się stopniowo strefa większego zachmurzenia, która związana jest z chłodnym frontem atmosferycznym. Jak wynika z bieżących obserwacji map radarowych i systemów detekcji wyładowań, w Niemczech występują już burze, których później, w tym m.in. na terenie naszego kraju, może być jeszcze więcej.

Spodziewana zbieżność wiatru wraz z głębokością warstw niestabilnego powietrza (ESTOFEX)

Spodziewana zbieżność wiatru wraz z głębokością warstw niestabilnego powietrza (ESTOFEX)

Prognozy oparte na modelach numerycznych pokazują korzystne warunki dla formowania się burz. Istotnym czynnikiem sprzyjającym w ich powstawaniu, obok obecności chłodnego frontu i podwyższonej chwiejności termodynamicznej, będzie wyraźna zatoka niżowa o osi południkowej, która w tej chwili zaczyna się stopniowo pogłębiać na obszarze Niemiec i za kilka godzin dotrze do Polski Zachodniej, przynosząc pogorszenie pogody. Szczególnie duże szanse na powstanie burz pojawią się na zachodzie, północnym – zachodzie, a także w dzielnicach północnych i południowo – zachodnich, przy czym wydaje się, iż największej ilości burz należy się spodziewać późniejszym popołudniem, a szczególnie wieczorem oraz w nocy. Wtedy właśnie przewidywane jest najsilniejsze wspomaganie procesów konwekcyjnych m.in. dolno-troposferyczną zbieżnością wiatru, która będzie głównym mechanizmem wpływającym na formowanie się pojedynczych komórek burzowych oraz większych struktur wielokomórkowych, wędrujących z południowego – zachodu w kierunku północno – wschodnim. Poszczególne formacje konwekcyjne będą przynosić przede wszystkim ulewne opady deszczu oraz miejscami silne porywy wiatru (w przypadku burz powstałych jeszcze za dnia, możliwy jest także grad).

Informacje na temat dzisiejszych burz są też oczywiście dostępne w naszej prognozie burzowej, która została wydana w dniu wczorajszym.

Warto również wspomnieć o dzisiejszej temperaturze, która na południu, południowym – zachodzie i zachodzie może osiągnąć nawet +31 – +32 st.C.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz