Nasze oczy skupione są obecnie na wciąż pogłębiającym się niżu i zatoce niżowej, które znajdują się nad Morzem Północnym. Jak wynika z pomiarów, zatoka niżowa jest o kilka hektopaskali głębsza, przez co gradient baryczny m.in. na obszarze krajów Beneluksu jest większy, niż to wynikało z prognoz. Za kilka godzin niż z zatoką dotrą nad południowy Bałtyk oraz Polskę, przynosząc dynamiczną pogodę.
Prognozy oparte na modelach numerycznych zgodnie przewidują, iż najsilniejszy wiatr pojawi się wzdłuż całej strefy brzegowej, gdzie w porywach jego prędkość może dochodzić do nawet około 95-110 km/h. Porywy wiatru o dużej sile spodziewane są również nieco w głębi Polski Północnej – najnowsze wyliczenia modeli pokazują, że może tam wiać do 90-100 km/h. Szczyt wichury spodziewany jest na godziny wieczorne oraz nocne, kiedy centrum niżu z ciśnieniem ok. 994-992 hPa znajdzie się nad wodami południowego Bałtyku, a zatoka niżowa, która będzie ułożona południkowo, spowoduje największe zróżnicowanie ciśnienia atmosferycznego na stosunkowo małym obszarze. Gwałtownym podmuchom wiatru mogą też towarzyszyć komórki konwekcyjne / struktury liniowe, które miejscami będą jeszcze bardziej napędzać dynamiczny pęd powietrza z wyższych warstw dolnej troposfery.
Prosimy więc Wszystkich, którzy znajdą się na trasie wichury, aby zachowali szczególną ostrożność, gdyż wiatr o tak dużej prędkości może powodować poważniejsze szkody – m.in. przewracać drzewa i tablice reklamowe, zrywać linie energetyczne oraz uszkadzać budynki. Jednocześnie informujemy, iż będziemy na bieżąco prowadzić relację ze szczytu trwania wichury, zarówno na forum, jak i facebook’u.