Miniona doba na terenie Polski przyniosła bardzo silne porywy wiatru, które zgodnie z zapowiedziami najsilniejsze były na wybrzeżu. Jak wynika z pomiarów ze stacji synoptycznych, najmocniejszy wiatr zanotowano w Ustce, gdzie jego prędkość w porywach dochodziła do nawet około 104,5 km/h. Mocno powiało również w głębi kraju – do 70-85 km/h.
W dniu dzisiejszym gradient baryczny na obszarze naszego kraju wyraźnie się zmniejszył i co za tym idzie osłabła prędkość wiatru. Obecnie przyglądamy się wędrującemu w kierunku Europy Środkowej układowi niskiego ciśnienia o imieniu „Norfied”, którego centrum znajduje się w tej chwili nad zachodnią częścią Starego Kontynentu. Niż ten, na co wskazują prognozy numeryczne, już najbliższej nocy wejdzie nad obszar RP. Z układem tym związany jest także system frontów atmosferycznych, które przyniosą całkiem sporo opadów różnego rodzaju. Początkowo (w godzinach nocnych), w dzielnicach zachodnich i południowo – zachodnich trzeba się spodziewać samego deszczu, natomiast im dalej w kierunku północno – wschodnim (godziny ranne, około południowe – dzielnice północne, środkowe, wschodnie), tym zacznie się pojawiać coraz więcej opadów deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu (które spodziewane są również na zachodzie) o zmiennym natężeniu. Szczególnie duże prawdopodobieństwo długotrwałych opadów białego puchu jest w północno – wschodniej części kraju, gdzie przez znaczną połowę dnia będzie obecny chłodny sektor niżu, a temperatura w przyziemnej warstwie troposfery wyniesie około 1 st.C. Z biegiem dnia ośrodek niskiego ciśnienia będzie wędrować w stronę Białorusi (w godz. około południowych jego centrum znajdzie się nad środkową częścią Mazowsza, a ciśnienie atmosferyczne wyniesie 989-990 hPa) i już wieczorem opuści obszar RP, zaś od zachodniej Polski będą postępować przejaśnienia (choć opady, głównie o charakterze przelotnym, wciąż są możliwe).
Jednocześnie ostrzegamy przed oblodzeniem wilgotnych nawierzchni dróg oraz chodników w nocy z soboty na niedzielę, z czym wiązać się będzie spadek temperatury do -1 – -3 st.C.