Za kilka dni może zrobić się upalnie

Miniony okres pogodowy charakteryzował się licznymi i niebezpiecznymi formacjami burzowymi, które występowały w wielu rejonach naszego kraju oraz przynosiły niebezpieczne zjawiska pogodowe. Główne zagrożenie stanowiły silne gradobicia, a także potężne opady deszczu, powodujące zalania i powodzie błyskawiczne.

W upalną pogodę warto wybrać się nad wodę (fot. Sebastian Kupczyk)

W upalną pogodę warto wybrać się nad wodę (fot. Sebastian Kupczyk)

Obecnie nad Europejskim Obszarem Synoptycznym warto obserwować procesy zachodzące nad Atlantykiem Północnym. To właśnie czynniki, które pojawią się na Atlantyku będą mieć kluczowy wpływ na pogodę w kolejnych dniach, a przede wszystkim w przyszłym tygodniu. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rozbudowującą się stopniowo długą falę geopotencjalną, w dolinie której znajdują się dwa ośrodki niskiego ciśnienia. Zatoka niżowa jednego z nich, którego centrum ulokuje się jutro nad Wyspami Brytyjskimi, sięgnie nad obszar Polski, przynosząc pogorszenie pogody. Początkowo w wielu rejonach kraju pogoda będzie dopisywać, jednak z biegiem dnia będą się pojawiać warunki dla rozwoju burz. Więcej informacji o prognozowanych zjawiskach konwekcyjnych dostępnych jest w niedawno co wydanej prognozie burzowej.

Ułożona z południa na północ długa fala nad Europą Zachodnią, w wierzchołku której znajdzie się centrum niżu, będzie sprzyjać w silnej adwekcji gorącej masy powietrza (GFS - wetter3.de)

Ułożona z południa na północ długa fala nad Europą Zachodnią, w wierzchołku której znajdzie się centrum niżu, będzie sprzyjać w silnej adwekcji gorącej masy powietrza (GFS - wetter3.de)

Rozbudowująca się południkowo nad Oceanem Atlantyckim długa fala będzie mieć kluczowy wpływ w możliwości silnej adwekcji gorącej, zwrotnikowej masy powietrza do wielu miejsc Europy Zachodniej, Środkowej, Wschodniej i Południowej. Szczególnie upalnie może zrobić się w przyszłym tygodniu, kiedy to temperatura maksymalna powietrza, m.in. w centralnej części Starego Kontynentu, będzie osiągać i przekraczać wyraźnie 30 °C. Póki co najwyższe wartości temperatury notowane są w Hiszpanii oraz Rosji, a do najcieplejszych miejscowości należą m.in.: Yusta, Cordoba,    Jerez De La Fronteraaeropuerto, Divnoe, Granada i Zimovniki, gdzie słupki rtęci osiągają aż 37-39 °C. W przypadku naszego kraju prognozy numeryczne wskazują, że bardzo wysoka temperatura zacznie się pojawiać począwszy od wtorku. Dodatkowo w strefie polarnego frontu atmosferycznego możliwy będzie rozwój burz, które mogą mieć gwałtowny i niebezpieczny przebieg. Do tego terminu jest jednak jeszcze trochę czasu i bardziej szczegółowe informacje będzie można podać dopiero za kilka dni. Póki co na naszym forum został stworzony specjalny wątek pogodowy, w którym trwa dyskusja na temat prognoz burzowych, szczególnie na dni 18-21 czerwca.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz