W dniu wczorajszym (02.07) burze miejscami dość gwałtowne zgodnie z przewidywaniami przechodziły nad północną i zachodnią Polską. Przynosiły silne porywy wiatru, ulewny deszcz i opad gradu. W dniu dzisiejszym może być dość podobnie z tym, że obszar możliwości wystąpienia najsilniejszych zjawisk ograniczony będzie do zachodnich województw. Szczegóły w poniższej prognozie.
W środę Polska będzie w oddziaływaniu krótkiej fali górnej. Po jej wschodniej stronie napływać będzie coraz cieplejsza masa polarnomorska. Owa fala najbardziej wpływać będzie na rozwój zjawisk konwekcyjnych na zachodzie kraju. Jej wędrówka dalej na wschód blokowana będzie przez wał wyżowy ciągnący się od Włoch po wschodnią Europę.
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej głównie z powodu możliwych silnych ulew połączonych z silnym wiatrem. W mniejszym stopniu z powodu gradu.
…Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia…
Pod wpływem nasłonecznienia w wilgotnej masie powietrza przed frontem atmosferycznym na
skutek pionowego gradientu temperatury pojawi się chwiejność termodynamiczna (CAPE na poziomie 1000-1400 J/kg) Brak warstw hamujących, oraz występujące procesy wspomagające, związane z obecnością krótkiej fali, zwłaszcza wspomaganie QG przyczyni się do dość wczesnego powstawania komórek burzowych, które w środowisku uskoków wiatru (DLS ok. 10 m/s) mogą organizować się w multikomórki, także zawierające krótkie formacje liniowe. Podwyższone wartości SRH ( do 100-150 m2/s2) faworyzują też rozwój kilku superkomórek. Najgroźniejsze z nich mogą przynosić gwałtowne porywy wiatru połączone z ulewnym deszczem (PW ok. 30mm) i raczej niewielkim gradem o średnicy 2-3cm. Za porywami związanymi z downburst przemawiają pewne niedosyty w środkowej troposferze, oraz podwyższone wartości 0-3 Shear, do około 10-15 m/s. Większe multikomórki mogą się utrzymywać do późnego wieczora.
…Pozostały obszar objęty możliwością burz…
Im dalej na wschód tym warunki będą słabsze. Mimo obecności energii CAPE na poziomie 500-800 J/kg coraz silniej hamujący wpływ na rozwój zjawisk burzowych będzie mieć wał wyżowy. Dlatego jedynie bardziej na zachodzie ( od Śląska do Pomorza) możliwy będzie rozwój pojedynczych komórek burzowych, które zanikną wieczorem.