W ciągu ostatnich kilku tygodni Zespół Meteorologii Politechniki Warszawskiej uruchomił nowy krótkoterminowy model numeryczny służący do prognozowania pogody. Obecne obliczanych jest tylko kilka podstawowych parametrów pogody, takich jak temperatura, natężenie opadów, zachmurzenie, ciśnienie atmosferyczne i wiatr. Zaletą prognozy jest to, że jest ona obliczana dla każdej godziny. Model aktualizuje się codziennie o godzinie 18 UTC i wykonuje prognozę z wyprzedzeniem do 72 godzin na przód. System, który został stworzony do obliczania prognozy, bazuje na znanym modelu numerycznym GEM Kanadyjskiej Służby Meteorologicznej.
Głównym zadaniem modelu stworzonego na Politechnice Warszawskiej jest dostarczanie informacji o prognozowanym stężeniu zanieczyszczeń w atmosferze do Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska i urzędów marszałkowskich. Rozbudowana informacja meteorologiczna to dodatkowy, lecz niezbędny składnik omawianego systemu prognoz. Warto dodać, że obliczana jest globalna wersja prognozy dla całego świata oraz wersja mezoskalowa, dostępna tylko dla obszaru Polski i jej okolic. Siatka globalna ma węzły obliczeniowe rozmieszczone co 15 km, natomiast mezoskalowa co 5 km.
Z prognozami modelu numerycznego Politechniki Warszawskiej można zapoznać się na tej stronie. Serdecznie zapraszamy do wypróbowania tego modelu numerycznego.