Odcięty niż górny – kilka dni z możliwością występowania burz

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zaczynają się stopniowe i ważne w kontekście kolejnych dni przebudowy pola barycznego. Przede wszystkim kluczowa jest adwekcja chłodnej masy powietrza po północnej części układu wysokiego ciśnienia z centrum wciąż ulokowanym nad Europą Zachodnią i w rezultacie rozbudowa nad Skandynawią długiej fali geopotencjalnej, z której nastąpi odcięcie się bańki chłodnego powietrza w środkowej troposferze.

Pojedyncza komórka burzowa (fot. Mikołaj Lulkiewicz)

Pojedyncza komórka burzowa (fot. Mikołaj Lulkiewicz)

Powrót masy powietrza o dość chwiejnej równowadze termodynamicznej przewidywany jest począwszy od jutra. Co prawda nie będzie ona wykazywać się znaczną niestabilnością troposfery, jednak będzie na tyle chwiejna, iż może doprowadzać do powstawania komórek burzowych. Z prognoz opartych na modelach GFS i UM wynika, że największe prawdopodobieństwo rozwoju głębokiej konwekcji pojawi się na południu oraz południowym – wschodzie (zarówno w dzień, jak i w nocy). Szczególnie interesujące wyliczenia ma ten drugi z modeli, który dodatkowo widzi możliwość wystąpienia lokalnych stref zbieżności wiatru w warstwie granicznej, mogących sprzyjać w powstaniu aktywnych formacji burzowych. Komórki burzowe mogą również rozwinąć się na południowym – zachodzie, w centrum, a także m. na zachodzie oraz w rejonach północnych i północno – wschodnich. Ich głównym zagrożeniem ponownie będą ulewne opady deszczu. Miejscami niewykluczone są też dość silne porywy wiatru i opady małego gradu. W nocy ze środy na czwartek głębsza konwekcja możliwa jest także na samej północy, gdzie w strefie frontu okluzji, w środowisku postępującej adwekcji chłodniejszej, polarno-morskiej masy powietrza, dojdzie do zwiększenia się gradientu pionowego temperatury i w rezultacie inicjacji komórek konwekcyjnych.

Odcięty niż górny z centrum ulokowanym nad Polską - prognoza na czwartek (GFS - ESTOFEX)

Odcięty niż górny z centrum ulokowanym nad Polską – prognoza na czwartek (GFS – ESTOFEX)

Pojutrze chłodniejsza, dość chwiejna masa powietrza obejmie całą Polskę. Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz pojawi się na północy, północnym – wschodzie, w centrum, a także częściowo na zachodzie, południu i miejscami wschodzie. W piątek niż górny z frontem okluzji będą szczególnie oddziaływać na dzielnice wschodnie, środkowe oraz północno – wschodnie, gdzie wystąpią najkorzystniejsze warunki dla inicjacji głębokiej konwekcji. W sobotę oraz niedzielę możemy mieć kontynuację warunków sprzyjających w powstawaniu komórek burzowych. Szczegółowe informacje na każdy dzień z możliwością ich występowania będziemy podawać w naszych prognozach konwekcyjnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz