Uwaga na gęste mgły

Miniona noc wraz z porankiem najgęstsze mgły, ograniczające widzialność poziomą do zaledwie 100 metrów, a nawet poniżej <100 m, przyniosły wzdłuż dzielnic wschodnich (z uwzględnieniem północnego i południowego – wschodu) i miejscami południowych. W ciągu nadchodzących godzin ponownie należy się liczyć z ich rozwojem.

Mgła na Mogielicy (Fot. Artur Surowiecki)

Mgła na Mogielicy (Fot. Artur Surowiecki)

Prognozy oparte na modelach UM oraz GFS wskazują, że największe prawdopodobieństwo rozwoju gęstych mgieł ponownie pojawi się na północnym – wschodzie, wschodzie, a także w rejonach południowo – wschodnich i miejscami południowych. Gęstym mgłom, ograniczającym widzialność poziomą do zaledwie 50-100 metrów i <50 m będzie sprzyjać niewielki i praktycznie w ogóle nieodczuwalny wiatr oraz spora zawartość wilgoci w dolnych warstwach troposfery. Pamiętajmy więc, aby jutro w czasie wyruszania do szkół i pracy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w wyżej wymienionych częściach kraju.

Odnośnie prognoz dotyczących zafalowania na froncie – najnowsze analizy numeryczne wskazują, iż największe natężenie opadów deszczu zacznie się pojawiać od godzin rannych jutrzejszego dnia. Najsilniejsze opady spodziewane są na południu kraju (woj. śląskie i małopolskie, szczególnie w ich południowych częściach), gdzie łączne sumy mogą osiągnąć i przekroczyć 20-30 mm, a na obszarach podgórskich oraz górskich lokalnie nawet 40-45 mm (wysoko w Tatrach może sypnąć śniegiem), uwzględniając pojawienie się silniejszego wiatru z kierunków północnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz