Zmienna aura

Aktualny okres synoptyczny w naszej części Starego Kontynentu charakteryzuje się panowaniem widocznego na mapach górnych troposfery układu niskiego ciśnienia, w orbicie którego obecny jest także niezbyt głęboki niż dolny wraz z frontami atmosferycznymi.

Rozkład ośrodków barycznych oraz frontów atmosferycznych

Rozkład ośrodków barycznych oraz frontów atmosferycznych

Rozkład pola geopotencjału

Rozkład pola geopotencjału

Wielkoskalowe ruchy wznoszące w strefie oddziaływania niżów oraz frontów atmosferycznych powodują powstawanie chmur pochodzenia warstwowego oraz konwekcyjnego, przynoszących opady deszczu. W tej chwili pada przede wszystkim w województwach: mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim oraz gdzieniegdzie w południowo – zachodniej części RP. Dodatkowo w miejscach, gdzie zachmurzenie jest najszczelniejsze i pada ciągły deszcz, temperatura powietrza w przyziemnej partii troposfery osiąga wartości zbliżone bardziej do pory jesiennej, a niżeli lipcowej – zaledwie około +13 – +16 stopni Celsjusza. Najładniejsza aura występuje z kolei miejscami na północy oraz północnym – zachodzie i tam w ciągu dnia powinno być też najcieplej –  ok. +21 – +24 stopni Celsjusza. Lokalnie, zwłaszcza na zachodzie, częściowo w centrum oraz południu nie można wykluczyć pojawienia się niezbyt silnych zjawisk burzowych (ESTOFEX chyba trochę „zaszalał” wydając dla Polski 1. stopień zagrożenia).

W dniu jutrzejszym zacznie się stopniowa zmiana aury. Niż dolny, który dziś występuje nad Polską zaniknie, a górny ośrodek niżowy odsunie się bardziej na wschód. Jednocześnie do zachodniej części RP zacznie napływać wyraźnie cieplejsza masa powietrza z południowego – zachodu, która możliwa będzie dzięki obecności silnej i mocno rozbudowanej w pionie depresji barycznej ulokowanej nad Oceanem Atlantyckim. Ma się ona objawić – wg modelu GFS – wzrostem temperatury maksymalnej do +25 – +27 stopni Celsjusza.

Spodziewane temperatury maksymalne powietrza

Spodziewane temperatury maksymalne powietrza

Rozkład pola geopotencjału z widoczną silną i mocno rozbudowaną w pionie depresją baryczną

Rozkład pola geopotencjału z widoczną silną i mocno rozbudowaną w pionie depresją baryczną

W większości kraju, za sprawą dalszego oddziaływania w/w ośrodka niżowego, w dalszym ciągu należy się liczyć z występowaniem zachmurzenia (choć raczej wyraźnie mniejszym, a niżeli w ostatnich dniach, włącznie z dzisiejszym) oraz opadami deszczu, na ogół o charakterze przelotnym. Podobnie jak dziś niewykluczone będzie też pojawienie się lokalnych, słabych zjawisk burzowych, zwłaszcza w centrum, na wschodzie i częściowo południu kraju.

Interesująco wyglądają prognozy numeryczne na jutrzejszą noc, kiedy to od północnego – wschodu nad wschodnią Polskę może nasunąć się aktywny ośrodek niżowy wraz z ciepłym frontem atmosferycznym. Bardzo silne, wielkoskalowe ruchy wznoszące w strefie jego oddziaływania mogą spowodować silny rozwór chmur pochodzenia warstwowego i konwekcyjnego, objawiających się bardzo obfitymi opadami deszczu (zawartość wody osadzonej w troposferze ma osiągać ok. 35-40 mm), szczególnie w drugiej połowie nocy oraz nad ranem we środę.

Spodziewane natężenie opadów deszczu

Spodziewane natężenie opadów deszczu

Jeśli kolejne wyliczenia tego modelu będą podtrzymywać spodziewane natężenie opadów, to sumy opadowe do środowego dnia mogą przekroczyć nawet 40-60 mm, skutkując tym samym możliwością wystąpienia podtopień, a nawet wylaniem lokalnych potoków, uwzględniając gwałtowny opad w niezbyt długim okresie czasowym (zaledwie kilka godzin). Kontynuacja bardzo silnych opadów może mieć miejsce także we środę, szczególnie na południowym – wschodzie RP.

Natężenie opadów deszczu

Natężenie opadów deszczu

 

Jednocześnie obecność aktywnego niżu wywoła całkiem spory gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego na stosunkowo małym obszarze, powodując wystąpienie silniejszego wiatru z kierunków północnych, który w porywach może przekraczać 50-60 km/h. Sytuacja prognostyczna – mimo niezbyt odległego czasu – nie jest jednak całkowicie jasna, ze względu na zmienną przez GFS szybkość wejścia nad obszar naszego kraju oraz aktywność układu niżowego.

Środa, początkowo od zachodniej części kraju, zapoczątkuje także zdecydowaną poprawę pogody m.in. pod względem wartości temperatury maksymalnej powietrza, która – za sprawą adwekcji zwrotnikowej masy – w kolejnych dniach osiągnie i przekroczy +30 stopni Celsjusza. Jednak więcej informacji na ten okres czasowy zostanie podanych w dniu jutrzejszym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz