PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.08.2014, godz. 08:00 CEST do 11.08.2014, godz. 08:00 CEST
Wydał: Rafał Grzybowski
…STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części zachodniej kraju głównie przed silnymi porywami wiatru, ulewnymi opadami deszczu oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Ostatni dzień tygodnia zapowiada się dynamicznie. Stanie się tak za sprawą wkraczającego powoli do zachodniej części kraju układu niskiego ciśnienia z frontem ciepłym na czele. Za frontem napłynie bardzo gorące i wilgotne powietrze. Z kraju odsuwać się będzie wędrowny wyż, który w ciągu dnia znajdzie się nad Bałtykiem i dalej będzie podążał na północ powoli wypełniając się. Na południu i zachodzie kraju spodziewamy się burz, które miejscami mogą być gwałtowne.
OMÓWIENIE:
…Obszar objęty 1 stopniem ostrzeżenia…
Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Inicjacja komórek może nastąpić późnym popołudniem/wieczorem. Z południa na północ przesuwać się będzie strefa podwyższonej konwekcji. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie (SBCAPE 1000 – 1500 J/kg). Wodność atmosfery wyniesie PW (30 – 40 mm). W nocy nadal utrzymywać się będą dobre warunki termodynamiczne. Dlatego spodziewamy się burz również w nocy. Spodziewany jest również wzmożony przepływ w swobodnej atmosferze. Warunki kinematyczne będą umiarkowane. Uskoki wiatru wyniosą DLS 0–6km (15 – 20 m/s), LLS 0-1km (5 – 10 m/s). Pojawi się spory skręt wiatru SRH 0-3km (200 – 300 m2/s2). Takie wartości spowodować mogą wytworzenie się superkomórek burzowych w większej ilości. Mogą one przynieść gwałtowne zjawiska. Wystąpić mogą silne porywy wiatru (do 100 km/h) oraz opady gradu o średnicy (3 – 4 cm). Nie wykluczone jest powstanie większego układu, który może powstać wieczorem. Burze mogą utrzymywać się do rana.
…Obszar objęty możliwością burz…
Tutaj burze nie będą stwarzały dużego zagrożenia, jedynie w górach mogą być niebezpieczne ze względu na wyładowania oraz ulewne opady deszczu. Pojawi się CAPE o wartości 500 – 1000 J/kg. Brak warunków kinematycznych, czyli komórki burzowe będą przemieszczać się wolno. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu oraz opady gradu o średnicy do 2 cm.