Na pogodę w Polsce zasadniczy wpływ zaczyna mieć silny układ wysokiego ciśnienia, którego centrum znajduje się na obszarze Niemiec (stopniowo zmierzając do Czech), z ciśnieniem na poziomie 1029 hPa. Prognozy numeryczne wskazują, że w najbliższych dniach wyż przemieści się nad Rumunię, a do Polski napłynie cieplejsza masa powietrza pochodzenia polarnego, w dodatku charakteryzująca się niezbyt dużą zawartością wilgoci w troposferze.
Krótka fala górna, która w ostatnich kilkudziesięciu godzinach przechodziła przez nasz kraj, największą ilością formacji burzowych objawiła się 25 września. Aktualnie dostaliśmy się pod wpływ oddziaływania układu wyżowego – na zdjęciach satelitarnych znakomicie widać, że w strefie jego oddziaływania na ogół panuje pogodna aura. Miejscami w środowisku jego antycyklonicznej krzywizny izobar znajdują się fronty atmosferyczne. Jeden z nich przemieszczał się dziś nad częścią Polski, objawiając się dość wąską strefą dużego i całkowitego zachmurzenia warstwowego oraz miejscowymi, niewielkimi opadami deszczu / mżawki. Dane synoptyczne z godziny 18:00 CEST wskazują, że najwyższe wartości ciśnienia atmosferycznego notowane są w dzielnicach południowo – zachodnich, wynosząc 1027 hPa. W Warszawie ciśnienie jest na poziomie 1024 hPa, jednak w kolejnych godzinach będzie obserwowana dalsza tendencja rosnącą. Z najnowszych analiz opartych na modelu GFS wynika, że jutro wzrośnie ono do 1028 hPa, zaś w rejonach południowych i południowo – wschodnich nawet 1029-1030 hPa.
Jednocześnie nad Europę Środkową sięgnie rozległy grzbiet geopotencjału, co oznacza silniejsze osiadanie powietrza, które w połączeniu z dość suchą masą w wielu miejscach zapewni sporo słonecznych chwil. Prognozy modelu UMPL sugerują, że jutro najpogodniejsza aura pojawi się na zachodzie, w centrum, a także wzdłuż Polski południowej, z temperaturą do 20 °C (lokalnie 21 °C) w dzielnicach południowo – zachodnich. Na pozostałym obszarze będzie około 17-19 °C. Pojutrze w dalszym ciągu najwyższa temperatura prognozowana jest na południowym – zachodzie i miejscami zachodzie – do 22-23 °C. W pozostałej części kraju zanotujemy przeważnie 18-21 °C. W dalszym ciągu najpogodniejsza aura wyliczana jest dla dzielnic zachodnich, środkowych, południowych, południowo – wschodnich, a także częściowo wschodnich i północnych. Pamiętajmy jednak, że obecność wyżu i słabego wiatru doprowadzi do silniejszego ochładzania przyziemnej warstwy troposfery zaraz po zachodzie słońca, co oznacza bardzo chłodne noce oraz poranki (włącznie z możliwością rozwoju lokalnych mgieł), zwłaszcza na południu i południowym – wschodzie. Tyczy się to także nadchodzących godzin.
W bieżącym okresie kilku członków naszego stowarzyszenia bierze udział w warsztatach i wykładach meteorologicznych. Obecnie warsztaty trwają we Wrocławiu i są zorganizowane przez Stowarzyszenie Klimatologów Polskich. Z kolei w poniedziałek udamy się do Goczałkowic, gdzie przedstawimy kilka prezentacji poświęconych zjawiskom konwekcyjnym. Będziemy opowiadać o łowieniu i ściganiu burz, radiosondażach, sygnaturach radarowych towarzyszącym formacjom burzowym oraz ostrzeżeniach i bezpieczeństwie w trakcie zjawisk burzowych.