Po ostatnich nawałnicach i tornadach, jakie przetoczyły się przez Polskę, przychodzi czas na kolejne zagrożenie ze strony pogody. Szczególnie groźnie prezentują się prognozy na czwartek, kiedy ponownie dojdzie do pokrycia się wzmożonych wiatrów w swobodnej troposferze z istotnie podwyższoną chwiejnością termodynamiczną. Tym razem najniebezpieczniejsze zjawiska mogą wystąpić na południu i południowym – wschodzie, jednak niewykluczone jest ich ryzyko także na północnym – wschodzie oraz w dzielnicach wschodnich.
Głównym mechanizmem wspomagającym procesy konwekcyjne będzie ponownie obecność rozległego oraz zbudowanego na sporym gradiencie poziomym temperatury polarnego frontu atmosferycznego, w obrębie którego pojawią się bardzo dobre w kontekście rozwoju licznych i gwałtownych burz warunki w troposferze. Na szczególną uwagę zasługują istotnie wzmożone wiatry w środkowych i górnych warstwach troposfery, których stała prędkość może dochodzić do nawet około 25-45 m/s (wysokości 700-300 hPa). Z tak silnym przepływem wiązać się będą również silniejsze uskoki pionowe wiatru, które w środowisku silnego spadku temperatury wraz z wysokością oraz sporej zawartości wilgoci w warstwie granicznej, skutkującymi prognozowaną energią potencjalną konwekcji do około 1000-1700 J/kg (SBCAPE), będą mieć kluczowy wpływ w organizacji komórek burzowych w większe formacje wielokomórkowe. Duże zagrożenie będą stanowić m.in. superkomórki burzowe, które mogą przynosić opady gradu o średnicy do około 3-5 centymetrów, bardzo silne i wręcz niszczące porywy wiatru (zjawiska typu downburst / microburst), a nawet trąby powietrzne. Te ostatnie, zważywszy na sporą chwiejność, silniejszy przepływ poziomy powietrza oraz dość sporą zawartość pary wodnej w dolnej troposferze, mogą być miejscami dość silne, a największe ryzyko ich wystąpienia – według obecnych prognoz – istnieje na południu i wschodzie Opolszczyzny, Górnym Śląsku, w zachodniej i północnej Małopolsce oraz na południowych krańcach Ziemi Łódzkiej, a także w woj. świętokrzyskim. Spore zagrożenie może się również pojawić ze strony ulewnych opadów deszczu, szczególnie w przypadku powstania całej linii burz (niewykluczony jest układ training storms, czyli przejście kilku burz nad danym obszarem w krótkim odstępie czasowym) oraz silnych i niszczących wiatrów w przypadku powstania struktur liniowych.
Oprócz Polski Południowej i Południowo – Wschodniej, ryzyko wystąpienia zjawisk burzowych możliwe będzie tak naprawdę na obszarze całego kraju. Niektóre z burz, zwłaszcza na północnym – wschodzie i wschodzie, mogą być miejscami mocniejsze, bowiem tam również dojdzie do pokrycia się zwiększonej chwiejności (do około 500-800 J/kg) z silniejszymi uskokami pionowymi wiatru. Głównym zagrożeniem, jakie będą ze sobą nieść, mogą być silne i bardzo silne porywy wiatru. Możliwe będzie też pojawienie się 1-2 przypadków trąb powietrznych, zważywszy na spory skręt i przyspieszenie wiatru w dolnym kilometrze troposfery.
Zanim jednak nadejdzie czwartek, burze, które miejscami mogą być dość silne, możliwe są już jutro, zwłaszcza w zachodniej oraz południowo – zachodniej części kraju. W środowisku energii potencjalnej konwekcji (SBCAPE) do około 500-900 J/kg, spodziewane jest pojawienie się silniejszych wiatrów w całym pionowym profilu troposfery, które będą wpływać na całkiem dobrą organizację poszczególnych ośrodków / klastrów burzowych o charakterze liniowym oraz wielokomórkowym. Podobnie jak w czwartek możliwe jest powstanie paru burz z rotującymi prądami wstępującymi, które będą stwarzać zagrożenie m.in. trąbą powietrzną.
Coraz więcej wskazuje więc na to, iż przez dwa najbliższe dni będziemy mieć do czynienia z dynamiczną pogodą. Szczególnie silne zjawiska konwekcyjne o charakterze większych układów burzowych spodziewane są w czwartek i to właśnie w tym dniu prognozujemy wystąpienie najniebezpieczniejszych dla zdrowia i życia ludzkiego, a także mienia zjawisk pogodowych. Wprawdzie do czwartku mamy jeszcze całkiem sporo czasu, jednak od wielu aktualizacji wyliczenia modeli są stabilne, dlatego o spodziewanym zagrożeniu należy informować już teraz. W przypadku, gdy prognozy ulegną wyraźnym zmianom, na pewno o tym poinformujemy.
268 odpowiedzi na Groźne prognozy na czwartek – możliwe burze o dużej intensywności