Groźne prognozy na czwartek – możliwe burze o dużej intensywności

Po ostatnich nawałnicach i tornadach, jakie przetoczyły się przez Polskę, przychodzi czas na kolejne zagrożenie ze strony pogody. Szczególnie groźnie prezentują się prognozy na czwartek, kiedy ponownie dojdzie do pokrycia się wzmożonych wiatrów w swobodnej troposferze z istotnie podwyższoną chwiejnością termodynamiczną. Tym razem najniebezpieczniejsze zjawiska mogą wystąpić na południu i południowym – wschodzie, jednak niewykluczone jest ich ryzyko także na północnym – wschodzie oraz w dzielnicach wschodnich.

Spodziewana stała prędkość wiatru na wysokości izobarycznej 500 hPa (ESTOFEX)

Spodziewana stała prędkość wiatru na wysokości izobarycznej 500 hPa (ESTOFEX)

Głównym mechanizmem wspomagającym procesy konwekcyjne będzie ponownie obecność rozległego oraz zbudowanego na sporym gradiencie poziomym temperatury polarnego frontu atmosferycznego, w obrębie którego pojawią się bardzo dobre w kontekście rozwoju licznych i gwałtownych burz warunki w troposferze. Na szczególną uwagę zasługują  istotnie wzmożone wiatry w środkowych i górnych warstwach troposfery, których stała prędkość może dochodzić do nawet około 25-45 m/s (wysokości 700-300 hPa). Z tak silnym przepływem wiązać się będą również silniejsze uskoki pionowe wiatru, które w środowisku silnego spadku temperatury wraz z wysokością oraz sporej zawartości wilgoci w warstwie granicznej, skutkującymi prognozowaną energią potencjalną konwekcji do około 1000-1700 J/kg (SBCAPE), będą mieć kluczowy wpływ w organizacji komórek burzowych w większe formacje wielokomórkowe. Duże zagrożenie będą stanowić m.in. superkomórki burzowe, które mogą przynosić opady gradu o średnicy do około 3-5 centymetrów, bardzo silne i wręcz niszczące porywy wiatru (zjawiska typu downburst / microburst), a nawet trąby powietrzne. Te ostatnie, zważywszy na sporą chwiejność, silniejszy przepływ poziomy powietrza oraz dość sporą zawartość pary wodnej w dolnej troposferze, mogą być miejscami dość silne, a największe ryzyko ich wystąpienia – według obecnych prognoz – istnieje na południu i wschodzie Opolszczyzny, Górnym Śląsku, w zachodniej i północnej Małopolsce oraz na południowych krańcach Ziemi Łódzkiej, a także w woj. świętokrzyskim. Spore zagrożenie może się również pojawić ze strony ulewnych opadów deszczu, szczególnie w przypadku powstania całej linii burz (niewykluczony jest układ training storms, czyli przejście kilku burz nad danym obszarem w krótkim odstępie czasowym) oraz silnych i niszczących wiatrów w przypadku powstania struktur liniowych.

Prognozowana siła pionowego uskoku prędkościowego wiatru w dolnej troposferze (ESTOFEX)

Prognozy siły pionowego uskoku prędkościowego wiatru w dolnej troposferze oraz chwiejności termodynamicznej (ESTOFEX)

Oprócz Polski Południowej i Południowo – Wschodniej, ryzyko wystąpienia zjawisk burzowych możliwe będzie tak naprawdę na obszarze całego kraju. Niektóre z burz, zwłaszcza na północnym – wschodzie i wschodzie, mogą być miejscami mocniejsze, bowiem tam również dojdzie do pokrycia się zwiększonej chwiejności (do około 500-800 J/kg) z silniejszymi uskokami pionowymi wiatru. Głównym zagrożeniem, jakie będą ze sobą nieść, mogą być silne i bardzo silne porywy wiatru. Możliwe będzie też pojawienie się 1-2 przypadków trąb powietrznych, zważywszy na spory skręt i przyspieszenie wiatru w dolnym kilometrze troposfery.

Wyliczany pionowy uskok kierunkowy wiatru w dolnej troposferze (ESTOFEX)

Wyliczany pionowy uskok kierunkowy wiatru w dolnej troposferze (ESTOFEX)

Zanim jednak nadejdzie czwartek, burze, które miejscami mogą być dość silne, możliwe są już jutro, zwłaszcza w zachodniej oraz południowo – zachodniej części kraju. W środowisku energii potencjalnej konwekcji (SBCAPE) do około 500-900 J/kg, spodziewane jest pojawienie się silniejszych wiatrów w całym pionowym profilu troposfery, które będą wpływać na całkiem dobrą organizację poszczególnych ośrodków / klastrów burzowych o charakterze liniowym oraz wielokomórkowym. Podobnie jak w czwartek możliwe jest powstanie paru burz z rotującymi prądami wstępującymi, które będą stwarzać zagrożenie m.in. trąbą powietrzną.

Coraz więcej wskazuje więc na to, iż przez dwa najbliższe dni będziemy mieć do czynienia z dynamiczną pogodą. Szczególnie silne zjawiska konwekcyjne o charakterze większych układów burzowych spodziewane są w czwartek i to właśnie w tym dniu prognozujemy wystąpienie najniebezpieczniejszych dla zdrowia i życia ludzkiego, a także mienia zjawisk pogodowych. Wprawdzie do czwartku mamy jeszcze całkiem sporo czasu, jednak od wielu aktualizacji wyliczenia modeli są stabilne, dlatego o spodziewanym zagrożeniu należy informować już teraz. W przypadku, gdy prognozy ulegną wyraźnym zmianom, na pewno o tym poinformujemy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.