Gorąco, wilgotno i burzowo

Do Polski z południa kontynentu napływa gorące i wilgotne powietrze. W takich warunkach nadal będzie dochodzić do rozwoju burz wewnątrzmasowych przynoszących liczne wyładowania atmosferyczne i ulewne opady deszczu, a miejscami również grad i bardzo silny wiatr.

Mapa synoptyczna (07.07.2014, 11 CEST)

Mapa synoptyczna (07.07.2014, 11 CEST)

Burze z ulewnymi opadami deszczu występowały już wczoraj (np. w Płocku) powodując podtopienia. Podobnie może być w dniu dzisiejszym. W środowisku dość dużej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 1200-1600 J/kg) i wodności w pionie (PWATER do 35-40 mm) będą rozwijać się mocno wypiętrzone chmury cumulonimbus, a ich powolny ruch dodatkowo zwiększa ryzyko ulew. Miejscami nie można też wykluczyć bardzo silnych porywów wiatru (zjawisko downburst) oraz gradu (zwłaszcza zachód Polski). Już przed południem (patrz obrazek) w kraju występowały wysokie temperatury (sięgające 30°C), którym towarzyszyła duża zawartość pary wodnej (temp. punktu rosy do 18-20°C) – takie sprzyjające burzom warunki mogą powodować odczucie parności, dyskomfort i wzmożoną potliwość. Burze możliwe są w całej Polsce, ale od Polski zachodniej po centralną przebiega strefa zbieżności, gdzie rozwój burz może być bardziej faworyzowany.

Zdjęcie satelitarne (07.07.2014, 12:15 CEST)

Zdjęcie satelitarne (07.07.2014, 12:15 CEST)

Aktualne zdjęcia satelitarne (patrz obok) pokazują rozwój zjawisk konwekcyjnych. W rejonie Podlasia widoczne są pozostałości po burzy wielokomórkowej z godzin porannych. Na przeważającym obszarze kraju dochodzi do rozwoju wypiętrzonych chmur kłębiastych (cumulus congestus), z których część już przekształciła się w chmury cumulonimbus (między innymi na Mazowszu, Kujawach i w górach). W kolejnych godzinach należy spodziewać się dalszego rozwoju konwekcji i licznych ośrodków burzowych. Burze możliwe są również w godzinach nocnych. W następnych dniach kontynuacja gorącej i burzowej pogody. W pobliżu naszych południowo-zachodnich granic dojdzie do rozwoju ośrodka niżowego i strefy frontowej. W tej sytuacji zwiększy się ryzyko powstawania bardzo wydajnych opadowo burz wielokomórkowych, zwłaszcza w południowej i zachodniej części kraju. O szczegółach będziemy informować w naszych prognozach konwekcyjnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz