Bardzo ciepło i upalnie

W najbliższych dniach do Polski zacznie napływać jeszcze cieplejsza masa powietrza, która na większym obszarze będzie objawiać się dużymi i bardzo dużymi wzrostami temperatury powietrza.

Prognozowana temperatura na godziny popołudniowe przez model UMPL

Prognozowana temperatura na godziny popołudniowe przez model UMPL

Z prognoz opartych na analizach numerycznych modeli GFS i UMPL wynika, że jutro największy upał pojawi się na zachodzie oraz w dzielnicach południowo – zachodnich, gdzie temperatura może wzrosnąć maksymalnie do 30-33 °C. Na pozostałym obszarze będzie na ogół około 26-29 °C. W wielu miejscach będziemy mieć do czynienia z pogodną aurą, jednak miejscami nie można wykluczyć pojawienia się lokalnych komórek opadowych (południe, południowy – wschód, centrum, częściowo zachód i południowy – zachód). Potencjalne ośrodki konwekcyjne będą jednak lokalne i bardzo słabe, uwzględniając małą i bardzo małą zawartość wilgoci w troposferze. Mimo prognozowanego wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do około 300-800 J/kg (SBCAPE), potencjał burzowy w znacznej mierze będzie ograniczony, przy czym nie można do końca wykluczyć utworzenia się kilku słabych komórek burzowych (15% szans).

Wstępna prognoza niestabilności troposfery na podstawie parametru KI, biorącego pod uwagę zawartość wilgoci w dolnej i częściowo środkowej troposferze (do poziomu 700 hPa) oraz gradient pionowy temperatury w warstwie 850-500 hPa (GFS)

Wstępna prognoza niestabilności troposfery na podstawie parametru KI, biorącego pod uwagę zawartość wilgoci w dolnej i częściowo środkowej troposferze (do poziomu 700 hPa) oraz gradient pionowy temperatury w warstwie 850-500 hPa (GFS)

Pojutrze ponownie najwyższe wzrosty temperatury prognozowane są w dzielnicach zachodnich, południowo – zachodnich, a także częściowo na północnym – zachodzie. Wyliczenia modeli UMPL i GFS wskazują, że jej wartości mogą osiągnąć około 31-33 °C, lokalnie nawet 34 °C. Analizy drugiego z nich pokazują możliwość pojawienia się upału również w dzielnicach południowo – wschodnich, południowych i środkowych. Miejscami ponownie mogą rozwinąć się formacje burzowe, generujące przelotne, punktowo ulewne opady deszczu, grad oraz lokalnie silne podmuchy wiatru (w przypadku podtrzymania spodziewanych warunków, szczegóły na temat obszarów, w jakich będą mogły się uformować, zostaną podane w prognozie konwekcyjnej). Na chwilę obecną UM sugeruje możliwość inicjacji głębszej konwekcji częściowo w centrum, cz. w rejonach zachodnich i na północnym – wschodzie, zaś GFS również w dzielnicach północnych, miejscami północno – zachodnich, południowych i południowo – zachodnich. W stosunku do pierwszego dnia weekendu, warunki termodynamiczne dla rozwoju ośrodków burzowych mogą być znacznie korzystniejsze (wpływ lokalnych stref zbieżności wiatru z większym nagromadzeniem wilgoci).

Orientacyjne natężenie wraz z obszarami z podwyższoną energią SBCAPE (GFS)

Orientacyjne natężenie wraz z obszarami z podwyższoną energią SBCAPE (GFS)

W poniedziałek masa o chwiejnej równowadze termodynamicznej może pojawić się przede wszystkim wzdłuż rejonów południowych oraz na północnym – wschodzie kraju. Póki co szczególnie interesujące prognozy wyliczane są dla rejonów południowych, gdzie energia SBCAPE może wzrosnąć do 1200-1600 J/kg. Zwiększona zawartość wilgoci włącznie z silniejszym wymuszaniem orograficznym, zwłaszcza na terenach podgórskich i górskich może zapewnić korzystne środowisko dla silniejszego rozwoju komórek burzowych. Bardziej szczegółowe informacje pod względem możliwej siły i aktywności burz, mając na uwadze wciąż zmieniające się prognozy, będzie można podać najpóźniej w niedzielę. Ponadto pierwszy dzień nowego tygodnia ponownie może przynieść na ogół bardzo ciepłą i upalną aurę. W perspektywie możliwych wzrostów temperatury kluczowe może być zachmurzenie, dlatego do przygotowania bardziej precyzyjnych prognoz, trzeba poczekać na kolejne wyliczenia modelu UMPL.

Prognozy numeryczne na kolejne dni tygodnia wskazują, że bardzo ciepła masa powietrza w dalszym ciągu będzie obecna na obszarze naszego kraju. Najnowsze informacje pogodowe przedstawimy w następnych dniach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz