Prognoza konwekcyjna na dzień 18.07.2015 i na noc 18/19.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.07.2015 godz. 08:00 CEST do 19.07.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-wschodniej i centralnej i południowo-zachodniej głównie z powodu wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru i intensywnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na możliwość trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski zachodniej, północnej, południowej i wschodniej ze względu na opady dużego gradu, intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę, Polska w dalszym ciągu będzie znajdować się w ciepłym sektorze niżu, który podąża w stronę Skandynawii. Jednak od północnego-zachodu zacznie wkraczać chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Inicjacji zjawisk konwekcyjnych należy spodziewać się przed frontem, gdzie pojawią się strefy zbieżności wiatru związane z zatoką niskiego ciśnienia. Według modeli numerycznych, nad naszym krajem może dojść do cyklogenezy, która w znaczny sposób może wpłynąć na przebieg zjawisk burzowych nad naszym krajem.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 18.07.2015 i na noc 18/19.07.2015

W ciągu dnia za sprawą insolacji dojdzie do wzrostu temperatury powietrza powyżej 30 C. Przełoży się to bezpośrednio na wysokość poziomu kondensacji z uniesienia (LCL 1500-2500m). Dzięki temu, do godzin popołudniowych rozwój konwekcji powinien być ograniczony, a ewentualne burze powstałe poprzedniej nocy powinny zaniknąć. Późnym popołudniem, bądź wieczorem nad zaznaczonymi regionami powinny zacząć formować się chmury typu cumulonimbus. Ich inicjacja będzie wspomagana przez strefy zbieżności wiatru. Duże wartości punktu rosy (Td 16-18 C) spowodują wzrost energii konwekcji CAPE do 700-1500 J/kg. Prąd strumieniowy, którego rdzeń znajdzie się niedaleko naszego kraju, zapewni dobre warunki kinematyczne (DLS 15-25 m/s, LLS 6-12m/s, SRH 0-3 km 100-300 m2/s2). Całkowita wodność troposfery wyniesie 35-40 mm. Na chwilę obecną najprawdopodobniejszym scenariuszem jest powstanie silnych formacji burzowych takich jak superkomórki i MCS z linią szkwału. W przypadku powstania tych pierwszych, należy spodziewać się przede wszystkim opadów dużego gradu dochodzącego do 4 a być może nawet i 5 cm średnicy, a także silnych porywów wiatru, osiągających nawet 100 km/h. Nie można wykluczyć powstania trąby powietrznej, ale warunki do pojawienia się tego zjawiska nie będą idealne. Najbardziej prawdopodobnym trybem konwekcji wydaje się być liniowy układ MCS, który największą aktywność powinien osiągnąć wieczorem, lub w nocy. W jego przypadku ryzyko wystąpienia dużego gradu zmaleje, za to w dalszym ciągu trzeba mieć na uwadze silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu. Burze będą przemieszczać się z zachodu na wschód.

…Polska zachodnia i północna…

W tym regionie pomimo znacznych wartości wskaźników termodynamiczno-kinematycznych (CAPE do 2000 J/kg, DLS do 25 m/s w strefie sporej chwiejności) stopień 2 nie został wydany ze względu na brak wyraźnych stref wspomagania konwekcji (poza frontem). Modele numeryczne wskazują, że burze mogą być mocno ograniczone. Stopień 1 został wystosowany dla regionów, w których warunki mogą doprowadzić do znacznej intensyfikacji ewentualnej konwekcji..

…Polska południowa i wschodnia…

W ciągu dnia, wysoki poziom kondensacji i obecność suchych warstw w troposferze powinny skutecznie zablokować rozwój konwekcji nad tym obszarem. Jednak wieczorem i w nocy można spodziewać się rozwoju głębokiej konwekcji, która ze względu na późną porę nie powinna być gwałtowna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz